reklama

Bakterie v koupelně: Můžou za ně hlavně vaše (zlo)zvyky

Nezaklopíte před splachováním záchod? (Zlo)zvyky, které mohou za přemnožení bakterií v koupelně.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Věděli jste, že svým přičiněním množíte bakterie v koupelně až trojnásobně? Uvědomte si, jaké máte (zlo)zvyky při sprchování, čištění zubů a zjistíte, co vše přispívá k přemnožení bakterií, které mohou ohrožovat zdraví.

Dbáte na pravidelný úklid záchodové mísy či sprchového koutu? Většinu špíny však nevidíme. Ukrývá se pod lahví se šamponem nebo v samotné houbičce na mytí. Kde je nejvíc bakterií a proč?

Houby na mytí leží na vaně

Kdo by nemiloval houby na mytí. Stačí jen trocha mýdla a získáme skvělé množství pěny a příjemnou masáž kůže. Ale málokdo je nechá uschnout pověšené. Většinou leží na okraji vany nebo ve sprše v košíku se šamponem a dalšími prostředky.

Doporučujeme: 10 rad pro zařízení malé koupelny. Nejen panelákové

Měli bychom se naučit celkem dva hygienické návyky. Hubku necháme uschnout pověšenou a pravidelně jednou za šest týdnů vyměníme. Kdo používá spíše hadrové žínky, měl by je každý týden vyprat společně se světlými ručníky na vyšší teplotu okolo 60 °C.

Nakoukněte pod šampon

Jak často nadzvednete láhev s pěnou nebo šamponem, abyste pod nimi uklidili? Nevěřili byste, co se pod nimi ukrývá za nečistotu. Vypouklá dna dávají šanci vodě, která steče pod, aby v teple koupelny vytvořila útulné prostředí pro nechtěnou návštěvu bakterií.

Kolem odtoku

Všimli jste si někdy, jak se kolem odtoku a vůbec v rozích sprchové vaničky hromadí mastná vrstva? Zbytky nečistot, částečky kůže, mastnota, teplá voda. Pro bakterie není příjemnější prostředí. Už za 24 hodin se mohou přemnožit a způsobit například plíseň nohou nebo nehtů.

Nezavíráme toaletní mísu, když splachujeme

Věděli jste, že když spláchnete, mohou se kapičky nečistot s toalety dostat do vzdálenosti až dvou metrů? A kdo z vás má umyvadlo, zubní kartáčky nebo třeba běžně otevřený krém na obličej dál než dva metry?

Bakterie se usadí prakticky na čemkoliv. Web living.iprima.cz uvádí zajímavou informaci. Nečistoty mohou poletovat vzduchem tak dlouho, dokud se nespojí s prachem a neklesnou k zemi. Takže je docela dobře možné, že je při ranní hygieně vdechneme. To už nezní moc vesele, že?

Nenoste do koupelny zbytečnosti

Tím máme na mysli telefon, tablet, šperky nebo třeba knihu. Sice si po použití toalety umyjete ruce, ale tyto věci po koupání či potřebě jistě nevydezinfikujete. A jak už jsme říkali, pokud nezavřete víko po splachování, je kontaminované úplně všechno, takže i knížka, kterou položíte na roh vany, abyste se při relaxování nenudili.

Dbejte na svůj kartáček

Rozhodně by se měl měnit jednou za měsíc a je jedno, jak jsou zdemolované štětinky. Následně si rozmyslete, zda na něj budete dávat kryt, protože tak mu znemožníte vysychání a vlhko napomůže přemnožení bakterií.

Ideální je ho dobře opláchnout a uložit do svislé polohy tak, aby mohl pořádně vyschnout. Nic nezkazíte, když ho občas pročistíte ústní vodou. Také by se v žádném případě neměl dotýkat jiného kartáčku.

Pumpička na mýdlo

Zajímavou ubytovnou pro bakterie je pumpička na mýdlo, obzvlášť místo, kterého se dotýkáme před mytím a v případě občasného používání i místo, kudy mýdlo vytéká. Tam se totiž spojí s prachem a vytvoří velmi nehygienický kousek, který při dalším mytí dáme přímo na ruce.

Pokud to jde, část na pumpování pravidelně omývejte nebo si nejprve ruce opláchněte vodou a následně si dejte trochu mýdla.

Nenoste do koupelny kosmetiku

Obecně se doporučuje nenosit kosmetiku do koupelny vůbec. Raději si pořiďte nějaký hezký stoleček do ložnice. Vše, co přijde na obličej by nemělo přijít do styku s bakteriemi a vlastně ani s vlhkem. Obzvlášť jde-li o balení, které zavřeme a nedostane se k němu vzduch.

Dlouho nevyměněný ručník

Správně bychom měli ručník měnit každých pět dní. Záleží na tom, jak často se koupete. Ale týden je opravdu maximum. Pokud máte jeden i na toaletě na ruce, určitě použijte nový každé tři dny. Myslíte si, že budete plýtvat? Možná ano, ale pro zdraví uděláte maximum.

Náš tip: Vyžeňte bakterie. Tipy, jak udržet domácnost čistou

Perte je na 60-90 °C. A po utření je nechte uschnout rozložené. V žádném případě je nevěšte na háček, kde k nim nemůže vzduch.

Vana potřebuje údržbu

Oplachujete po koupeli vanu? Pokud ne, začněte. V místech, kde se opíráme hlavou, se tvoří mastnota, která na sebe nalepuje další nečistoty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mladý pár si sám zařizoval první společný byt

Veřejné WC. Co tam chytíte a jak tomu předejít?

10 největších módních omylů mužů. Děláte je taky?

reklama
Doporučené recepty
    reklama