reklama

7 nejodolnějších skvrn. Co na ně platí?

Nedaří se odstranit skvrny z oblečení? Poradíme, co na ně platí.

Foto: Thinkstock

Myslíte-li si, že některé skvrny jsou konečnou pro oblečení? Pak zkuste tyto tipy. Poradíte si s flekem od vína, krve, kávy i červené řepy.

Je pravda, že většina vylitých pohrom odolá několika praní s dokonalým práškem i aviváží, ale nebojte, skutečně existuje několik triků, které si poradí i s těmi největšími "držáky".

Skvrna od vína? Nepanikařte

Protože je čas vinobraní, měli bychom si říci, jak zachránit oblečení v případě převrhnuté sklenice s červeným vínem.

Potřísněné místo okamžitě posypte solí, ta pohltí vlhkost a částečně natáhne i barvu. Pak je dobré použít minerální vodu a všechnu tekutinu po dvou minutách odsát papírovou utěrkou. Rozhodně oděv namočte do vody s pracím práškem a po půl hodině máčení vyperte na základní program.

Doporučujeme: Skvrny od potu a deodorantu: Co na ně platí?

Pokud skvrna zaschne, pomoci by vám měl už jen slabý roztok čpavku s vodou. Jen opatrně a se čpavkem zacházejte jen u otevřeného okna.

Kávová pohroma

Na tmavé skvrny nikdy nepožívejte teplou vodu. Vždy namočte do vlažné či studené vody. Ideálně s příměsí soli. Špinavou část promněte v ruce, ale příliš netlačte, aby sůl nepodřela textil. Opakujte, dokud skvrna nezmizí a naposledy vyperte v pračce na běžný program.

Propiskové malování

Občas se stane, že si omylem popíšeme oblíbenou košili propisovací tužkou. Skvrnu bychom měli nejprve lehce čistit lihem a následně saponátovým přípravkem. Máte-li oblečení bílé, můžete použít i peroxid vodíku, ale velmi opatrně.

Pořádně properte vodou a vložte do pračky. Babičky odstraňovaly nečistotu horkým glycerinem, ale je třeba být hodně pečlivý.

Červená řepa

Dřív strašák školních jídelen, dnes oblíbená pochoutka, která výborně doplňuje grilovaný kozí sýr. Jak si poradit, když sytě fialová zelenina skončí na oblečení?

Rozhodně skvrnu nenechte zaschnout ani minutu. Čas totiž hraje pro řepu. Když zašpiněnou část vložíte okamžitě pod proud tekoucí horké vody, uvidíte, jak vám bude doslova mizet před očima. Skvělým pomocníkem je žlučové mýdlo, které se dá koupit v každé drogerii.

Na zaschlou katastrofu se vyplatí použít ocet, prací prášek a žlučové mýdlo dohromady. Skvěle prý funguje i kašička z pracího prášku a horké vody, která se nechá pět minut působit, následně se prádlo vloží na hodinu do horké vody a pak už jen vypere na čtyřicet.

Tuková pohroma

Využijete líh nebo kukuřičný škrob. Mastné skvrny dokážou být odolné, ale nezoufejte. Místo posypte škrobem a nechte 15 minut působit. Odstraňte škrob a očistěte kuchyňským přípravkem na nádobí. Na skvrnu nikdy netlačte, jen lehce poťupkávejte.

Krev zvládnete vyčistit

Opět na nic nečekejte. Rychlost se skutečně vyplácí. Měla by vám v takovém případě postačit studená voda. Určitě ne teplejší, jinak se skvrna ještě více zažere. Skvělou volbou jsou enzymatické prášky a mýdla.

Když už krev zaschne, nechte ji namočenou ve vodě se solí. Klidně přidejte bílý ocet nebo na bílé kousky peroxid vodíku. Už jen zbývá použít běžný prací program.

Rtěnka a lak

Rtěnky bývají dosti mastné, proto na ně platí líh. Položte oblečení na savou podložku a opatrně nanášejte bílou houbičkou a jemně přetírejte. Celý proces zakončete v pračce s programem na čtyřicet.

Náš tip: 10 tipů na úklid pro líné ženy

V případě laku otočte oblečení špinavou částí dolů na papírové ubrousky. Pak už jen vezměte odlakovač a pokapejte rub místa. Skvrna se přenese na podložku. Opláchněte a případně opakujte znovu. Nalijte na místo odstraňovač fleků a vyperte v pračce.

Žvýkačka

Skvělým pomocníkem je igelitový sáček. Přimáčkněte ho na oblečení, kde se přilepila žvýkačka a pořádně zapracujte. Vložte na dvě hodiny do mrazáku. Následně vyndejte a sáček prudce odtrhněte. Nebo můžete zkusit kostku ledu. Místo pořádně potřete a studenou žvýkačku zkuste párátkem nebo tupým nožem seškrábnout.

Jak bojujete se skvrnami vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak to zařídit, aby vás muži zbožňovali? Radí muž

Mobil, motýlek, kolo: Dřevěné doplňky, které vás budou bavit

Odvykání kouření bez vzteku: Pomůžou bylinkyOdchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama