reklama

300 000 dětí ročně končí s úrazem na ambulanci! Proč?

Prázdniny začaly. Děti doma řádí a užívají si volna. Nnejčastější úrazy dětí (36 %) se stávají právě doma. Na co si dát pozor?

Foto: ISIFA/Thinsktock

Uhlídat děti, obzvlášť o prázdninách, je nadlidský výkon. Stačí se chvilku zamyslet a malér je na světě. Každý z nás chce mít bezpečný domov. Na co si tedy dávat pozor?

Česká republika patří k zemím s největším počtem dětských úrazů, a není výjimkou, že právě v těchto měsících čísla statistik narůstají. Nástrahy číhají na dětském hřišti, na táboře, na dovolené, ale hlavně doma!

Čísla jsou děsivá

Podle statistik, se nejvíce dětských úrazů stane v nejznámějším prostředí - doma. Ať už jde o pády z nábytku, řezné rány, popáleniny nebo úrazy elektrickým proudem. I když budeme ti nejlepší rodiče na světě, občas svou ratolest musíme nechat na chvilku bez dozoru nebo vyrazit dokonce do práce.

Ani se nechce věřit, že 300 dětí ročně umírá na následky úrazů, 3 000  ročně zůstává po úrazu trvale postiženo, 30 000 musí být hospitalizováno a 300 000 je jich ročně po úraze ambulantně vyšetřeno. Až 36 % úrazů se stane doma, v těsném závěsu je s 23 % dětské hřiště a 21 % na dovolené.

Čtěte také: Počet úrazů roste! Cyklisté a bruslaři, chraňte se!

Není důležité jen slovně upozorňovat na možná nebezpečí, ale měli bychom prostředí dostatečně přizpůsobit nenechavým prstíčkům a zvědavým hlavičkám.

Vhodná prevence

Popáleniny

Nenechte své děti pohybovat se volně v kuchyni kolem míst s horkým nádobím, plotnou a vůbec nedávejte na stůl uvařené jídlo, mohly by si na sebe strhnout ubrus s horkou tekutinou. Na kuchyňské lince vše pokládejte co nejdále od krajů a ke sporákům si pořiďte ochranné zábrany (chromové zvýšené okraje). Stejně tak chraňte otevřený oheň v krbu kovovou mřížkou. Kdo má doma ratolest, jistě dobře ví, že i elektrické šňůry od žehliček nebo rychlovarné konvice, musí z dosahu pryč.

Pády

Kdo z nás neměl v dětství odřené koleno nebo pořádnou modřinu. To k dospívání prostě patří, ale některé pády dokážou pořádně zabolet nebo být dokonce nebezpečné pro měkké kosti a nezpevněné svaly malých dobrodruhů. Určitě zablokujte nejrizikovější místa, jako je schodiště, balkony, okna. Pomohou dřevěné branky a dětské pojistky, které zabrání otevření nebo přivření prstíků.

Velkou výhodou mohou být protiskluzové úpravy podlah. Dají se koupit lepící podložky pod kusové koberce, nášlapky na schody nebo zvolte alespoň protiskluzové ponožky či dobrá domácí obuv.

Řezné rány a rozseklá kolena

Jen připomeneme, že ostré předměty nepatří na dosah malým zvědavcům. Nezapomínejte ani na systém blokování do zásuvek, jde o jednoduchý háček, který zabrání otevření šuplíku.

Do skříněk existují velmi podobné pojistky, které zabrání dětem štrachat v zásuvkách s léky nebo chemikáliemi. (pokud je tedy nutné mít je nadosah) Samozřejmostí jsou i ochrany ostrých rohů stolu a jištění elektrických zásuvek záslepkou.

Nebezpečí číhá všude, není třeba panikařit!

Dětská hřiště jsou hned po domácnosti dalším nebezpečným místem pro malé šikuly. Není třeba se stresovat a na tolik milované místo je nepouštět, ale chce to dohled a naučit je tomu, aby se před kamarády zbytečně nehecovaly, což bývá častým důvodem úrazu. Kdo by nechtěl předvést, co vše dokáže.

Odhadnout vlastní schopnosti a možnosti je to nejdůležitější, co by se měly naučit dřív, než je vypustíte samotné na hřiště a ven s kamarády.

Čtěte také: Jaké úrazy hrozí dětem nejčastěji?

Své smysly zbystřete i ve chvíli, kdy vyrážíte na výlet nebo dovolenou. Repelent je nezbytností (můžete zabránit nepříjemné alergické reakci od štípnutí) a nic nezkazíte, když se s celou rodinou necháte očkovat proti onemocnění klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Po každé procházce všechny výletníky prohlédněte a pokuste se klíšťata odstranit do 24 hodin od přisátí.

Všeobecné informace, které je třeba opakovat donekonečna

Je jen na vás, zda zvolíte metodu osvěty nebo raději o nebezpečí nebudete mluvit, abyste náhodou svým dětem nepodali návod k použití. Tak jako tak, by měly vědět, že:

  • si nemají hrát se sirkami nebo se zapalovačem
  • nesmí se vyklánět z okna ani balkonů
  • otevírat cizím lidem
  • jezdit výtahem s cizími lidmi
  • nosit klíče a peněženky na skrytém místě
  • nemají se vracet domů samy za tmy
  • nebrat si cokoliv od cizích lidí
  • nesmí se chodit koupat bez dozoru dospělé osoby
  • nepřecházet silnici mimo přechod
  • nejezdit na kole bez cyklistické přilby

Není nic horšího, než vidět své děti trpět. Nechceme nijak děsit všechny rodiče, aby při každé procházce či domácí činnosti museli stát a hlídat svou ratolest každou vteřinu jejich života, jen je dobré být ve střehu a zvolit vhodnou prevenci.

A co vy? Jak své děti chráníte v domácnosti vy? Máte nějaké zajímavé rady a tipy? Napište nám v diskuzi pod článkem!

zdroj: chytre-bydleni, vzp.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Jak dostat vodu z ucha a další nástrahy koupání

Bylinkové šílenství: Sbíráme, sušíme, uskladňujeme!

reklama
Doporučené recepty
    reklama