Macrolepiota procera, Lepiota procera
Bedla jedlá (botanicky přesně bedla vysoká) je stopkovýtrusou houbou, která se řadí do čeledi pečárkovité. Lidově se označuje jako paraple nebo paraplíčko.
Již dle svého označení je bedla jedlou houbou. Lahodnou chuť a využití v kuchyni má především její klobouk.
Vzhled houby
Bedla vysoká je typická svým kloboukem, který může dorůst až do 30 cm v průměru. Zatímco v mládí má klobouk vejčitý tvar, postupně roste do šířky, stává se kuželovitý, finálně až plochý. Mladé houby jsou celé hnědavé, jak rostou, pokožka puká a vytváří plstnaté hnědé šupiny. U starších hub šupiny kontrastují s krémovým až bílým podkladem. Uprostřed klobouku je nápadný tmavý hrbolek.
Výtrusnici bedly tvoří tenké lupenovité dílky s výškou až 2 cm. Měkké lupeny jsou v mládí zahaleny závojem. S rozvíjením klobouku zůstává na třeni ze závoje volně pohyblivý límečkovitý prstenec.
Třeň bedly je přímý, vysoký od 20 do 40 cm. Je úzký, jen ve spodní části hlízovitě rozšířený. V mládí je nahnědlý, ve stáří příčně žíhaný.
Tuhý třeň má v mládí uvnitř vláknitou hmotu, později je dutý. Dužina klobouku je oproti tomu měkká a jemná, na rozdíl od jiných hub zpravidla nečerviví.
Výtrusný prach bedly je bílý.
Možné záměny
Bedlu jedlou lze snadno zaměnit za bedlu červenající, která může být v odrůdě bedla zahradní pro některé citlivé osoby dokonce jedovatá. Existují i další druhy bedel, které mohou být i smrtelně nebezpečné, zejména bedla ostrošupinná a bedla chřapáčová. Také mladé muchomůrky mohou svým vzhledem připomínat bedlu a hrozí riziko záměny.
Obecně platí, že menší bedlovité houby rostoucí na zahradě nejsou pro konzumaci vhodné. Charakteristickým znakem bedly jedlé, resp. bedly vysoké je velikost klobouku a prstenec kolem třeně.
Kde bedla roste?
Bedla jedlá roste ve všech typech lesů, nejvíce jí svědčí lesy smíšené. Často ji lze najít na lesních mýtinách a světlinách. Roste na výslunných okrajích lesů, ale i loukách nebo pastvinách. Má ráda sušší stanoviště.
Přestože je bedla vysoká až několik desítek centimetrů a objevuje se ve skupinách, často je skryta ve vysoké trávě tak, že není přímo viditelná.
Kdy bedlu sbírat?
Bedly vyrůstají v závislosti na počasí v období od července do října, potažmo listopadu. Nejvíce se jich většinou nasbírá v srpnu a září.
Léčivé vlastnosti
Stejně jako všechny houby představuje i bedla vysoká dietní a zdravou pochoutku. Je zdrojem mnoha cenných látek, vitamínů, minerálů a vlákniny.
Kulinářské využití
Bedla jedlá má jemnou vůni a lahodnou chuť po oříšcích. Jde o masitou, velmi chutnou houbu. To platí zejména o mladém klobouku, třeň se kvůli tuhosti zpravidla nekonzumuje.
Bedla se po očištění uchovává v chladničce, je třeba ji zpracovat do dvou dnů. Lze ji také sušit. Sušená nadrolená bedla potom slouží jako houbové koření do polévek a omáček.
Šťavnatý požitek nabízí bedla smažená v trojobalu jako řízek. Lze ji však také zapékat s masovou nebo sýrovou směsí. Na druhé straně ji najdeme i v receptech na nádivky do masových pokrmů. Samozřejmě lze bedlu přidat i do klasických houbových smaženic.
Nejoblíbenějším receptem na zpracování této houby je bezesporu bedla na kmíně.
Bedla na kmíně – recept
Vedle kloboučků bedly budeme potřebovat trochu mouky, máslo nebo olej na smažení a koření (sůl, kmín, pepř).
Klobouky bedel očistíme, osolíme, příp. opepříme a jemně posypeme hladkou moukou. Pokud jde o zavité hlavičky, rozdělíme je na ploché kousky.
Na pánvičce rozpálíme tuk a bedly na něm necháme zezlátnout. Restujeme je z obou stran, jen krátce (cca 3 min.). Až na pánvičce houbu posypeme kmínem, ten by jinak opadal.
Bedly podáváme ihned po vyjmutí z pánvičky, typicky na plátku chleba.
Upozornění
Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.