reklama

"Ženy by měly poskytovat mužům sex." Jeden ze států překvapuje sexistickými názory

Výsledky výzkumu provedeného společností Ipsos a Global Instute for Women's Leadership ukazují, že jeden ze tří mužů je přesvědčen o tom, že feminismus více škodí, než prospívá. Největším překvapením je Austrálie - tamní muži jsou jedněmi z největších sexistů z vyspělých zemí.

Foto: Shutterstock.com

Přestože většina lidí ze třiceti zkoumaných zemí uznává, že existují genderové nerovnosti, prospěšnost feminismu zpochybňuje třetina mužů. Zhruba stejný podíl dotazovaných věří, že "tradiční maskulinita" je v ohrožení. Informace vychází ze zprávy z počátku března společnosti Ipsos. 

Co se týče žen, o škodlivosti feminismu je jich přesvědčena pětina a čtvrtina si jich myslí, že svět přichází o "skutečné muže". Více než pětina mužů a patnáct procent dotazovaných žen věří, že vinou feminismu muži ztrácejí ekonomickou, politickou či sociální moc. 

Výrazně méně lidí si pak myslí, že žena má povinnost mít sex se svým manželem či partnerem, přestože nechce. Takové přesvědčení chová jen devět procent dotazovaných a patnáct procent nemá na tento dotaz jasný názor. Stejné procento respondentů souhlasí s tím, že ženy často přehánějí, když hovoří o sexuálním obtěžování či znásilnění

Překvapivé jsou postoje mladých. Příslušníci generace Z a mileniálové mají častěji než generace X (lidé narození v letech 1965 až 1980) nebo baby boomers (s datem narození po druhé světové válce) tendenci souhlasit s tím, že za sexuální násilí si často může sama oběť nebo že oběti takových činů mají tendenci přehánět. 

Sexistický ráj u protinožců 

Zmiňovaní Australané se však v míře misogynie obvykle pohybovali nad světovým průměrem. Například pětina australských mužů a deset procent žen souhlasí s tvrzením o povinnosti ženy poskytnout muži sex. Třetina Australanů a jedenáct procent Australanek si také myslí, že oběti sexuálního násilí si často vymýšlejí nebo přehánějí. 

Austrálii také předběhla jen Malajsie co se týče otázek o tom, zda je přípustné vyjadřovat se sexisticky na sociálních sítích nebo šířit na internetu intimní fotografie ženy bez jejího svolení. Více než pětina tamních mužů si myslí, že sexistické vyjadřování na internetu je v pořádku. Desetina by bez svolení sdílela choulostivé fotografie. 

Výzkum byl proveden na respondentech z 30 zemí světa včetně USA, Brazílie, Francie, Německa, Austrálie, Číny nebo Ruska. Česká republika do výběru nebyla zařazena. Nejsexističtější "západní" zemí je právě Austrálie, předčila ji jen Saúdská Arábie a Malajsie. Jako výrazně sexistická se jeví také Čína, Rusko, Rumunsko, ale i Mexiko, Polsko a Maďarsko. Naopak uspokojivými výsledky se může chlubit například Švédsko, Německo, Kanada, Belgie, Brazílie, Jihoafrická republika nebo Jižní Korea. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama