reklama

Tosa inu je oddaný, poslušný, klidný a inteligentní psí společník. Dokáže velice dobře rozpoznat nebezpečí a chránit svou rodinu a její majetek. K dětem je velmi tolerantní. Tosa inu potřebuje být uprostřed své rodiny, rozhodně nepatří do kotce. Nejedná se o bojovné plemeno. V Japonsku je znám jako zapasník, pobodný zápasníkům sumo.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi velká plemena. Výška v kohoutku začíná na 60cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 75 až 90kg. Tělo je silné a svalnaté. Hlava je široká s hranatou tlamou. Oči jsou malé, tmavé barvy. Uši jsou menší, nasazené vysoko, přilehéhající k hlavě. Ocas je silný a vysoko nasazený. Srst je krátká,hustá a pevná. Barva srsti se pohybuje na škále červené, žluté,černé nebo žíhané. Bílé znaky jsou povoleny na špičce ocasu, lysinka na čele a prsou.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 let.

Povaha

Tosa inu je inteligentní, vnímavý, klidný pes. Potřebuje být uprostřed své rodiny. Správnou výchovou, dostatečnou socializací a množstvím podnětů se z tohoto respekt vzbuzujícího psa stane výborný rodinný společník. Nikdy neutočí bez pádného důvodu. Toto plemeno štěká velmi málo. Bez problémů výjde s ostatními domácími mazlíčky. Vzhledem ke své výšce a váze není toto plemeno vhodné pro začínající chovatele. Vzhledem k nenáročné potřebě pohybu se tosa může chovat také bez problémů v bytě.

Tosa inu - charakteristické rysy

– inteligentní
– oddaný
– klidný
– sebevědomý

Výchova a péče o psa

Ve výcviku psa je nezbytná laskavost, vyrovnanost a důslednost. Toto plemeno není náročné na pohyb. Potřeba je správně jej socializovat s lidmi a ostatními zvířaty.
Péče o srst je téměř bez práce. V době línání je potřeba občas psa vykártáčovat například gumovou masážní rukavicí. Vhodné je pořídít pro psa pelech, kterým předejdete nepříjemným otlačeninám.
Toto plemeno není náchylné k běžným psím nemocem. V době vývinu je potřeba štěně krmit kvalitním krmivem a nepřetěžovat je.
Cena štěně s PP se může vyšplhat na cenu kolem 20 000,- Kč. Bez PP od 7000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina 2 – Pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi, sekce 2. molossové a dogovití psi bez zkoušky z výkonu.

Historie plemene

Plenemo bylo vyšlechtěno v Japonsku pro účely psích sumo zápasů a spadá do poloviny 19.století. Koncem druhé světové války tomuto plemeni hrouzilo vyhunutí. Díky místním chovatelům se podařilo toto plemeno zachránit. V dnešní době jsou zápasy zakázany a tosa inu je využíváná jako rodinný pes, canisterapeutický pes.

Podobná plemena

- Rotvajler
- Středoasijský pastevecký pes
- Německá doga

Související články

reklama
reklama
reklama