reklama
 
  • Wiki
  • Americký buldok

Americký buldok je pes oddaný, sebevědomý, neohrožený. Ke své rodině silně lne a zvlášť pozitivní vztah má k dětem. Své schopnosti také dobře zužitkuje při hlídání majetku.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi středně velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje u psa 56 – 71cm, u feny 43 – 66 cm. Hmotnost psa 41 - 61kg a feny30 - 50kg.
Mohutný, svalnatý a atletický pes. Hlava je široká a čtvercová.Tlama je čtvercová s mírným předkusem. Zuby jsou silné a velké. Oči jsou středně veliké a kulaté. Barva očí je hnědá.Uši jsou neseny složené vzadu nebo překlopené.Ocas je dostatečně dlouhý, na konci lehce zatočený do půlkruhu. Končetiny jsou svalnaté a silné. Srst je krátká, tvrdá a lesklá. Barva srsti je jednobarevná bílá nebo bílá se skvrnami. Barva skvrn může být libovolného odstínu žíhání a odstínů hnědé.
Toto plemeno se dožívá 16let.

Povaha

Americký buldok je vítaným společníkem pro rodiny s dětmi, které miluje. Vyžaduje častý kontakt se svou rodinou. Je to inteligentní a pracovitý pes. Své vlohy také uplatní při hlídání svěřeného majetku.

Americký buldok - charakteristické rysy

- oddaný
- sebevědomý
- neohrožený
- inteligentní

Výchova a péče o psa

Americký buldok potřebuje pevnou a důslednouvýchovu z rukou zkušeného chovatele. Nezbytná je jeho správná socializace ve štěněčím věku. Základní povely se učí rychle a velmi dobře si je pamatuje. Věnovat se také můžete výcviku obrany.
Srst buldoka je téměř bezúdržbová. Krátkou srst stačí občas prokartáčovat. Dvakrát do roka toto plemeno líná a proto je potřeba vyčesávat srst pravidelněji.
U buldoka nesmí být podceněna kvalitní výživa v období růstu. V opačném případě je vysoké riziko dysplazie kyčelních kloubů. Náchylný je také k dýchacím problémům, vzhledem ke krátkému čumáku.V obdobích horka musí být umístěn na chladném místě a nijak přetěžován. V případě, že je barva srsti bílá, je potřeba vyšetřit sluch psa, z důvodu možné hluchoty.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu okolo 15 000,-Kč, záleží na výběru chovné stanice.

Chov

Plemeno Amerického buldoka FCI neuznává. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.moloss.cz.

Historie plemene

Předchůdce amerického buldoka byl používán při zápasech s býky a také se psy.Spolu s anglickými imigranty se tento pes dostal do Ameriky. Mezníkem v chovu tohoto plemene bylo období po druhé světové válce. Jistý pan Johnson zabránil hrozícímu vymření tohoto psa. Tento muž vyšlechtil toto plemeno a udělal z něj americkou legendu. Dokonce americké námořnictvo přijalo buldoka do svého znaku. V dnešní době je plemeno využíváno především pro hlídací a výstavní účely.

Podobná plemena

- Argentinská doga
- Moskevský strážní pes
- Anglický mastif

Související články

reklama
reklama
reklama