reklama
  • Wiki
  • Argentinská doga

Argentinská doga je hrdý, odvážný, strážce a ochránce, odolný proti bolesti. Je také živá, přátelská a hravá. Štěká jen velmi málo. Toto plemeno se uplatní jako hlídač, lovecký či služební pes.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi středně velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje u psů 62 – 68 cm. U feny 60 – 65 cm. Hmotnost se pohybuje od 40 do 60kg.
Podsaditý, silný a kompaktní pes. Hlava je středně velká, silná a těžká. Čelisti jsou silné, zuby velké a taktéž silné. Oči mají mandlový tvar. Barva očí je oříšková nebo tmavě hnědá. Uši jsou vysoko nasazené, kupírované nebo nekupírované. Nekupírované jsou středně dlouhé, široké a přiléhající. Ocas je středně vysoko nasazený, šavlovitě zahnutý, silný a dlouhý. Končetiny jsou svalnaté a silné. Tlapy jsou kulaté a silné. Srst je hladká, měkká a krátká. Barva srsti je čistě bílá, přípustná je černá nebo tmavě hnědá skvrna kolem oka. Tato skvrna nesmí přesahovat 10% celkové plochy hlavy.
Toto plemeno se dožívá 8 - 10 let.

Povaha

Argentinská doga je ráda středem pozornosti. Vůči ostatním zvířatům je dominantní a má sklony k agresi. Je to důsledkem vrozených loveckých pudů. Není tedy vhodné chovat toto plemeno s dalšími drobnými zvířaty. Je naprosto oddaná svému pánovi a bezmezně jej miluje. Svou rodinu odvážně a věrně chrání. Toto plemeno potřebu nutně majitele, který mu dá lásku, pozornost, péči a bude uplatňovat zdravou autoritu.

Argentinská doga - charakteristické rysy

- inteligentní
- hrdá
- vytrvalá
- dominantní

Výchova a péče o psa

Argentinská doga je inteligentní pes, který se rychle učí. Pro zdravý vývoj osobnosti nutně potřebuje zkušeného majitele, který psa bude vyrovnaně a důsledně vést. Usměrňovat musí hlavně jeho agresivní sklony. Nezbytná je správná socializace od štěněčího věku. Nesmí používat násilí nebo nechávat psa osamoceného. Majitel musí správně uplatňovat autoritu. Jen v takovém případě vyroste z tohoto hrdého a dominantního plemene bezpečné zvíře.
Krátkou srst dogy je nutné občas pročesat gumovým kartáčem. Srst nechrání psa před mrazy. Pro správné trávení potřebuje mít k dispozici vždy dostatek čerstvé vody. Pro správnou funkci svalů je nutné zajistit tomuto plemeni dostatek pohybu.
U tohoto plemene hrozí dědičná hluchota. Proto štěně vybírejte pečlivě, nejlépe po zhlédnutí obou rodičů.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu začínající na 20 000,-Kč.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu 2 - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští psi, Sekce 2. Molossové, dogovití psi, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.moloss.cz.

Historie plemene

Argentinská doga je FCI jediné uznané argentinské plemeno. Je to mladé plemeno, na jehož šlechtění se podílela rodina Martinézů. V argentinské doze se snoubí povaha 9 plemen. Cílem bylo získat vytrvalého, bojového psa, který by lovil pumy, jaguáry a také hlídal stáda dobytka.

Podobná plemena

- Americký buldok
- Brazilská fila
- Rotvajler

Související články

reklama
reklama
reklama