reklama

Když už pít, tak s kamarády. Pití o samotě a v mladém věku zvyšuje riziko alkoholismu

Pití o samotě během dospívání a v mladé dospělosti výrazně zvyšuje riziko alkoholismu v pozdějším věku. A to především u žen, zjistila nová studie.

Studie sledovala 4500 respondentů po dobu 17 let.
Studie sledovala 4500 respondentů po dobu 17 let. | Foto: iStock

"Výsledky naší studie ukazují, že bychom se neměli mladých lidí ptát jen na to, jak často a kolik toho vypijí, ale také se tázat na to, zda pijí o samotě, nebo s přáteli. Tak můžeme identifikovat, jestli je jejich chování rizikové," říká vedoucí nové studie Kasey Creswellová a profesorka psychologie na Univerzitě Carnegieho-Mellonových v Pittsburghu. "Pití o samotě nám říká docela hodně o budoucím nebezpečí vzniku alkoholismu," upozorňuje na výsledky sedmnáctiletého zkoumání. 

Creswellová se svým týmem analyzovala data z probíhající studie Monitoring the Future, která sleduje 4500 dospívajících a zabývá se chováním, postoji a hodnotami amerických studentů středních škol, vysokoškolských studentů a mladých dospělýchTi byli dotazováni na své návyky ohledně pití během studia na střední škole, pak ve věku 22 a 23 let a následně ve věku 35 let. 

Pětatřicetiletý piják samotář rovná se pětatřicetiprocentní riziko

Výsledky ukázaly, že u jedinců, kteří na střední škole pili bez přítomnosti ostatních, riziko alkoholismu ve věku 35 let narostlo o 35 procent. A to především u žen. "Pravděpodobnost závislosti na alkoholu byla v pětatřiceti letech o 86 procent vyšší u žen. U mužů to bylo pouze osm procent," uvádí Creswellová. 

Čtvrtina čerstvě plnoletých a 40 procent popíjejících dospělých kolem 23 let uvedlo, že alkoholu holdovali o samotě.

Pití o samotě kolem dvacátého roku věku pak zvyšovalo risk alkoholismu o 60 procent oproti lidem, kteří se skleničkou trávili raději čas ve společnosti. V tomto případě nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi muži a ženami. 

"Nadměrná konzumace alkoholu a jeho frekvence v mladém věku jsou dobře známé rizikové faktory. Teď se k nim přidává také pití o samotě," uzavírá Creswellová. 

Mohlo by vás zajímat: Ženy svou závislost skrývají. O pomoc kvůli alkoholu si říkají pozdě, míní Šturmová (3. 2. 2022)

Od ženy se očekává, že bude pořád vypadat dobře, opilá žena ale dobře nevypadá. Proto se to často odehrává doma, říká psychoterapeutka. | Video: Daniela Drtinová
Slavná ostravská vila má temnou minulost. V podzemí je ukrytý opravdový unikát | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama