reklama

Život bez chemie: Suroviny, které využijete v kuchyni i kosmetické taštičce

Víte, že existuje spousta surovin a ingrediencí, které nám pomohou nejen v domácnosti a v kuchyni, ale zároveň také v kosmetice? A přitom do sebe nemusíte cpát žádnou chemii. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. A nemít předsudky.

Foto: iStock

Co všechno zvládnete díky žitné mouce, levandulové vodě, bambuckému máslu, kokosovému oleji nebo jablečnému octu? Tady jsou naše rady, tipy a triky. Vyzkoušené na vlastní kůži.

1) Žitná mouka 

Má ze všech obilnin obsahuje žito nejvyšší podíl aminokyseliny lysinu. Je také zdrojem komplexu vitaminu B, vitaminu E, železa a několika druhů minerálů. Žitná mouka má vzhledem k trávicímu traktu výhodnější složení, zejména má vyšší obsah vlákniny i její skladba je pro člověka příznivější. Kromě kuchyně se dnes hojně používá při tzv. "no poo" metodě mytí vlasů, to znamená, že si vlasy myjete pouze vodou nebo pomocí přírodních ingrediencí, bez použití šampónu.

Návod na no poo pastu: 3 polévkové lžíce prosáté žitné mouky se smísí s vodou tak, aby vznikla směs o konzistence pasty. Žitná směs se následně nanese na vlasy a vlasovou pokožku a nechá se několik málo minut působit. Poté se vlasy pečlivě opláchnou teplou vodou.

2) Levandulová voda

Má kromě antiseptických a zklidňujících účinků na pleť také úžasnou vůni, takže ji můžete používat na pokropení čerstvě vypraného prádla, polštářů, ale také nakapat pár kapek při pečení do dezertů. Levandulová voda je také výborný doplněk do osvěžujících limonád a koktejlů. Pár kapiček se dá přidat do bylinných čajů nebo zákusků. Zkuste ji také do domácí zmrzliny. A pokud doma bojujete s moly, vyzkoušejte na inkriminovaná místa nastříkat právě levanduli.

3) Bambucké máslo 

Vyrábí dnes už téměř každá přírodní kosmetická značka. Já osobně jej hojně využívám na promázávání celéto těla i rtů. Nosím ho jak v kapesním balení v kabelce, tak jej mám ve velkém balení v koupelně. Má opravdu širokospektrální užití: pomáhá aktivovat tvorbu kolagenu a díky tomu je neocenitelným pomocníkem v boji proti předčasnému stárnutí pleti, můžete ho použít i k ošetření vašich vlasů. Má protizánětlivé vlastnosti, léčí drobné ranky, sluneční popáleniny nebo dermatitidu. Jde o dokonalou hydratační péči pro všechny věkové kategorie.

V kuchyni se dá využít stejně jako kokosový olej. Vyrábí se z něj také kakaové máslo. Můžete ho vyzkoušet místo smetany nebo olivového oleje. Krásně provoní těstoviny, rýži, brambory či zeleninu.

4) Kokosový olej

Se stal velkým hitem a trendem. Používají ho dnes asi všichni. Hvězdy stříbrného plátna i modelingu, politici, sportovci i obyčejní smrtelníci. Dá se s ním opravdu kouzlit na všech frontách a využijete ho vždy a všude. Já střídám promázávání těla bambuckým máslem s kokosovým olejem. Dávám si jej i do vlasů v rámci konečného stylingu, protože je mám vlnité, husté a často vysušené.

Moje známá z něj peče skvělé cukroví, ženy ho používají místo másla do snídaňových kaší, což se hodí zvlášť v případě, že máte alergii na kravské mléko. Je výborný na přípravu palačinek, orientální kuchyně, vajíček i zeleniny. Dejte si ho do salátu nebo namažte na chléb. 

5) Jablečný ocet 

Se v kosmetice nejčastěji používá na oplachy vlasů. Jeho kyselost uzavře vlasovou kutikulu a vlasy jsou tak lépe chráněny před vnějšími vlivy. Často je na konečné oplachování vlasů používají právě ty ženy, které "jedou" v no poo metodě.

Jablečný ocet je vynikajícím dezinfekčním prostředkem. Kamarádka ho například v používá v rozprašovači na čištění ovoce a zeleniny, kterou pak ještě opláchne. Jablečný ocet v kombinaci s levandulovým éterickým olejem se stříká na místa,kde v domácnosti, kde jsou prostě jen latentně vlhčí místa a hrozí tam výskyt plísně. Můžete ho přidat do vody při mytí oken nebo ledničky. Dokáže skvěle vyčistit vodní kámen a nepotřebujete k tomu žádné chemické propriety z drogerie.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama