reklama

6 tipů, jak opravdu ušetřit a chovat se ekologicky: Změny jsou jednoduché

Všichni víme, jak obrovský problém představuje znečišťování životního prostředí. Řešení přitom začíná u každého z nás. Pomozte přírodu šetřit a naučte se, jak vést domácnost ekologickým způsobem. Navíc ulehčíte i vaší peněžence.

Foto: iStock

Žít šetrně k životnímu prostředí neznamená úplně měnit svůj styl a výrazně se omezovat. Jde vlastně jen o to, nad věcmi trochu více přemýšlet. I malé kroky směrem k ekologičtější domácnosti mohou mít velký dopad. 

Každá dlouhá cesta začíná prvním krokem a teď je ta správná chvíle začít. Přečtěte si šest tipů, které vám pomohou k ekologičtější a ekonomičtější domácnosti právě teď.

Nakupujte chytře

Vyhněte se zbytečnému odpadu tak, že si budete dávat pozor, co a jak kupujete. Místo igelitových tašek si do obchodu noste vlastní látkové nebo síťku. Potraviny můžete kupovat ve větším rodinném balení a vyhnout se tak zbytečnému odpadu. Dokonce už existují i obchody, které prodávají nebalené potraviny. Pokud už nějaký ten odpad vznikne, mělo by být jeho samozřejmostí třídění. 

Podporujte místní dodavatele potravin

Podaří-li se vám ve svém okolí najít místní dodavatele potravin nebo ekofarmy, máte vyhráno. Nemusíte ale zoufat, ani když bydlíte ve městě a nemáte čas obden obcházet obchody s farmářskými produkty, většina e-shopů s potravinami totiž již do svého sortimentu zahrnula výrobky malých lokálních pekařů, řezníků i lahůdkářů.

Doručení nákupu k vám domů je navíc ekologické. Oproti běžnému supermarketu, kam přijedou pro nákup během hodiny desítky aut, vyrazí z e-shopu jedno auto, aby za hodinu objelo aspoň 10 domácností.

Zkuste šetřit energii

Úspora energie je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme na cestě ke snížení vlastní ekologické stopy udělat. Začněte tím nejjednodušším - zhasínejte. Mobilní telefony a jiné malé přístroje nabíjejte jen nezbytně nutnou dobu, ne přes noc. Když odcházíte od televize, vypněte ji, nenechávejte ji a další spotřebiče v režimu stand-by. Pohotovostní režim, rozsvícená úsporná žárovka a stále se dobíjející smartphone sice spotřebují elektřiny jen málo, řekněme v řádech desetin wattů, za rok se ale s přehledem můžete dostat na více než 1000 Kč, a to radši ani nechceme domýšlet, jaký je ekologický a ekonomický důsledek tohoto plýtvání energií v globálním měřítku. Ruku v ruce s šetřením energie jdou i úsporné žárovky nebo kvalitní spotřebiče, které neprodukují do domácnosti nadbytečné teplo.

Šetření energie platí i pro domy či byty. Totiž energie, respektive teplo, které z nich uniká, jednak negativně ovlivňuje životní prostředí a zároveň má neblahý dopad na naše peněženky. Pokud tedy máte možnost svůj dům odizolovat, udělejte to. Je to investice, která se vám velmi brzy vrátí. To samé platí i pro letní období, kdy je mnohem ekologičtější, zároveň ekonomičtější a také zdravější použít kvalitní stínicí techniku, jež zajistí v bytě přirozený chlad, než klimatizaci. "Dopad na energetickou úspornost je jedním z hlavních parametrů, kterými se zabýváme při vývoji nové stínicí techniky," vysvětluje Bohumír Blachut, spolumajitel firmy Isotra, která nabízí celou řadu venkovních i vnitřních žaluzií a rolet, s tím, že jeho společnost považuje starost o životní prostředí za nedílnou součást vlastní filozofie.

Pořiďte si myčku

Možná se to nezdá, ale myčka je mnohem úspornější, co se vody týče, než umývání nádobí v ruce. Myčka spotřebuje až třikrát méně vody než vy. Používejte ekologické tablety.

Recyklujte a opravujte

Nevyhazujte staré oblečení, ale raději z něj vytvořte zbrusu nový a zcela unikátní model. A pokud se na vlastní výrobu zrovna necítíte, nakupujte u některého z mladých designérů, kteří se vydali "sustainable" cestou. My jsme si oblíbili například duo Ester Geislerová & Josefina Bakošová.

Recyklovat se dá ale i jídlo. Základem nepochybně je kupovat jen tolik jídla, kolik spotřebujeme. Pokud ale přece jen nějaké zbytky pokrmů ve vaší rodině zůstanou, ty rostlinné by měly zcela jednoznačně putovat na kompost. O živočišných se zkuste domluvit s některým farmářem ve vašem okolí, jestli chová dobytek, budou se mu určitě hodit.

Ačkoli vyměnit staré spotřebiče za nové je kvůli spotřebě energie zcela namístě, jinak jsme absolutní zastánci oprav. Ruku na srdce, také si tak moc vážíte předmětů, které jste zdědili po svých prarodičích a stále fungují? Totiž ne každý tupý nůž, ukopnuté boty nebo roztržené kalhoty je třeba vyhodit a koupit nové. Spousta věcí se dá opravit a mohou sloužit ještě mnoho dalších let.

Používejte pokličky

Pokud vaříte, použijte pokličku, ta vám zkrátí dobu vaření. Dbejte taky na to, abyste velikost plotýnky přizpůsobili velikosti nádoby, ve které vaříte, aby vaření bylo efektivní. Při pečení jídlo nechávejte "dojít" ve vypnuté troubě a využijte tak teplo až do konce.

reklama
Doporučené recepty
    reklama