reklama

Vztah k penězům: Co o vás prozrazuje a jak se mění s věkem

Každý utrácíme jinak. Co o nás říká způsob, s jakým nakládáme s financemi?

Foto: iStock

Každý máme rozdílné priority i zájmy, proto nemůžeme utrácet stejně jako lidé v našem okolí. Za co jsme ochotni vydat víc peněz a nevadí nám to, nad čím skřípeme zuby? Zajímavé je také pozorovat, jak se finanční preference mění postupem času.

Vědci z londýnské univerzity udělali obrovský výzkum, kterého se zúčastnilo dva tisíce respondentů. Ti si zapisovali, nejen jak utrácejí, ale také vyplňovali podrobný psychologický dotazník. Experiment měl určit souvztažnost mezi jistými povahovými vlastnostmi, extroverzí či introverzí, schopností sebekontroly a zacházením s financemi.

Extroverti nešetří na jídle

Pokud rádi čerpáte energii z podnětů okolí, jste komunikativní a nevydržíte sami, neváháte vydat větší sumu peněz za gurmánské zážitky, restaurace a kavárny. Alespoň podle výše uvedené studie. Ti, kteří pořád potřebují zažívat nové a nesnáší stereotyp, utrácí nejvíce. Skupina lidí, která byla ostatním vzorkem považována za "nejpříjemnější", věnovala poměrně velkou část výdělku na charitativní účely.

Šperky pro materialisty

Máte rádi věci a vyjadřujete jejich prostřednictvím lásku? Pak své peníze investujete do hmotných statků, jako jsou třeba šperky. Naopak ti, kteří vykazují vysoký stupeň sebeovládání, téměř nepoužívají kreditní karty. Vadí jim totiž úrok, který na nich musí zaplatit. Bohužel čím častěji platíte na dluh, který splácíte nepravidelně či se zpožděním, tím neurotičtější charakteristiky vykazujete.

Co s tím?

Pokud rozumíme své povaze, chápeme, že ovlivňuje také naše výdaje. Impulzivnější osobnosti mohou alespoň uvažovat o větší sebekontrole nebo pochopit, v jakých sférách stojí za to si dovolit trochu povolit otěže.

S věkem přichází změna

Představte si, že jste vyhráli v loterii a můžete si přijít pro výhru. Chtěli byste získat vše najednou, nebo postupně po menších částkách? Podle výzkumu Cornwellovské univerzity záleží na tom, kolik je vám let. Většina účastníků sice chtěla ihned získat celou výhru, ale starší lidé z ní toužili zaplatit nejdřív své pohledávky nebo udělat nezbytné investice. To znamená, že čím starší jsme, tím více dokážeme odkládat akutní uspokojení svých potřeb. Samozřejmě na to, abychom více rozuměli naší psychice a vztahu k penězům, bude potřeba většího zkoumání. Dalšími faktory je totiž nejen věk či vzdělání, ale také zdravotní stav. Nic ale není tak klíčové jako právě naše vnitřní nastavení, které drží kormidlo našich rozhodnutí ve svých rukou.

reklama
reklama
reklama