reklama

Děti rostou a výdaje s nimi. Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky?

Vzpomínáte na doby, kdy jste si jako novomanželé sjednali hypotéku? Ano, před několika lety jste si možná úvěr pochvalovali, dnes už pro vás ale může být zcela nevýhodný. Především pak s rostoucími dětmi rostou i náklady na život. Avšak jen výdaje za nevýhodností úvěru na bydlení stát nemusí. Co dělat, když vám hypotéka nevyhovuje?

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Za dobu splácení hypotéky může nastat celá řada změn. Děti přejdou ze školkového prostředí na území školou povinné, kde výdaje rostou geometrickou řadou. Manžel může přijít o práci, nebo naopak povýšit a v příjmech si polepšit. Stejně tak můžete v průběhu několika let zdědit peníze, nemovitost nebo vyhrát.

I v případě dostatku financí může být hypoteční úvěr nevýhodný. Nač totiž splácet nízké splátky a platit dlouhá léta úroky, když můžete půjčenou sumu splatit mnohem dříve a levněji. Za nevýhodností úvěru proto vždy nehledejte jen nízké příjmy a nedostatek peněz.

Splácíte drahou hypotéku? Refinancujte ji

Sjednat si hypotéku není těžké, o něco těžší je ji pak splatit a nejtěžší je změnit zajeté koleje. Jestliže ale splácíte úvěr na bydlení už nějaký ten pátek, je s nevyhovujícími podmínkami zapotřebí zatočit. Jak? Refinancováním.

Víte, co je to refinancování?

Refinancovat hypotéku znamená převést úvěr na bydlení od stávající banky ke konkurenci. Nová banka za vás hypotéku doplatí u té staré a vy tak za nových podmínek začnete splácet zbývající dlužnou částku jinému bankovnímu domu.

Tím, že dochází k doplacení hypotéky, je nutné, aby celý proces proběhl v době konce fixace. Proto si pohlídejte fixační období a o refinancování hypotéky se zajímejte zhruba půl roku až rok dopředu. Ještě než se vydáte na průzkum konkurence, zeptejte se na lepší podmínky ve vaší stávající bance. I ta vám může nabídnout výhodnější podmínky pro splácení, které nebudete chtít odmítnout.

Co vám refinancování přinese? Jen novou banku nečekejte

Refinancovat nevýhodnou hypotéku se samozřejmě musí vyplatit, proto je nutné před převedením úvěru ke konkurenci domluvit nové podmínky pro splácení. Díky refinancování můžete získat:

  • novou výši měsíční splátky,
  • nižší úrokovou sazbu,
  • nižší RPSN,
  • novou dobu splatnosti,
  • peníze nad rámec hypotéky,
  • nulové poplatky.

Refinancování není jen o nové splátce a nižšímu úroku. Nová banka vás může zbavit zbytečných poplatků, nesmyslných produktů, které se vázaly k uzavření hypotéky, a zároveň vám může nabídnout i navýšení půjčené sumy.

TIP: Kvůli zpřísnění ČNB úrokové sazby hypoték pomalou rostou, stále jsou ale oproti úrokům minulým velmi lákavé. Úroky lehce nad 2 % byly před deseti lety utopií, sazby v roce 2008 výrazně přesahovaly hranici 5 %. Pokud si tak chcete prozatím ještě nízké úroky pojistit, vyplatí se při refinancování využít dlouhou dobu fixace, a to alespoň tu pětiletou.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama