reklama

Tady byste chtěli žít: 10 zemí světa, kde se mají ženy nejlépe

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se mají ženy v různých koutech světa? A tušíte, jak je na tom Česko v porovnání s jinými zeměmi? A co se vlastně hodnotí, mluvíme-li o životní úrovni?

Foto: iStock

Čím dál více žen se stěhuje za hranice své rodné země. Často jde o velkou životní změnu v souvislosti se studiem, láskou, s možností zajímavějšího profesního uplatnění anebo jednoduše kvůli - pro konkrétní ženu - vhodnějšímu životnímu stylu zvoleného státu. 

Společnost Nestpick, která se migrační problematikou mimo jiné zabývá, sestavila žebříček jednotlivých zemí světa podle úrovně kvality života žen.

Jak se zkoumá kvalita života

Mezi kritéria, na základě kterých výzkum probíhal, patří například počet žen podnikatelek, počet žen na manažerských pozicích, případně procento profesionálních sportovkyň na olympijských hrách.

Mezi další měřítka se řadí například i takové záležitosti, jako je daňové zatížení dámských hygienických produktů, délka mateřské dovolené, legálnost umělého přerušení těhotenství, případně úroveň a možnosti vzdělání a dalšího profesního uplatnění.

Další měřítka životní úrovně

Velmi diskutovaným kritériem, které opakovaně zvedá ze židle nejednu ženu, je i nezanedbatelný procentuální rozdíl mužských a ženských platů na shodných pracovních pozicích.

Průměrná délka ženského života, ale také počet případů domácího násilí a celková bezpečnost země jsou dalšími dílky do skládanky, ze které se vytváří obraz celkové životní úrovně.

Top 10 nejlepších zemí pro život žen

  1. Norsko 
  2. Švédsko 
  3. Kanada 
  4. Finsko 
  5. Island 
  6. Dánsko 
  7. Irsko 
  8. Slovinsko
  9. Rakousko 
  10. Estonsko

10 nejhorších zemí pro život žen

  1. Nigérie
  2. Etiopie 
  3. Pákistán
  4. Uganda 
  5. Mosambik 
  6. Laos 
  7. Tanzanie 
  8. Kamerun 
  9. Egypt 
  10. Rwanda 

Česko skončilo na 22. místě žebříčku a udaný rozdíl v platech muž versus žena činí dle výzkumu 15,6 procenta. Slovensko se umístilo těsně před námi na 21. místě s rozdílem platů muž versus žena 15 procent.

Celý aktuální přehled a podrobnější výsledky výzkumu najdete zde.

Jaký máte na výsledný přehled názor vy a myslíte si, že  22. pozice je pro Česko dobré umístění?

reklama
Doporučené recepty
    reklama