reklama

Stres jako zabiják vašeho zdraví: Chraňte před ním své srdce, než bude pozdě

Podle posledních výzkumů se míra stresu a tlaku stále zvyšuje. Bohužel většina lidí neposlouchá signály těla a ve chvílích, kdy by měli zvolnit, často ještě přidají. Jedním z ukazatelů, že už to „vážně přeháníme“, je srdce.

Foto: iStock

Stres je vlastně - po mnoha stránkách - nadměrné zatížení organismu, dalo by se říct, že když se tělo dostane do stresového režimu, je v nadměrném napětí. To se projevuje třeba špatným spánkem, i když se snažíte, spánek nepřichází, nebo se uprostřed noci probudíte a už nemůžete usnout, jen se bezmocně převalujete na posteli a hlavou se vám honí tisíc myšlenek…

Dalším typickým ukazatelem stresu je "nerovnováha těla", ze stresu se přejídáme, nebo naopak nejíme, trápí nás špatné zažívání, bolest žaludku i špatné vylučování. V některých případech může začít nadměrné padání vlasů, které se může rozvinout až do alopecie - tedy nemoci vypadávání vlasů. Mnoho lidí trpí úzkostnými stavy, dlouhodobou nespokojeností i depresemi.

Nepodceňujte signály srdce

Podle posledních výzkumů, je velmi typickým, ale často přehlíženým signálem bušení srdce (palpitace). "Srdce je do určité míry indikátorem stresu, pokud se naše psychika dostane do úzkých, srdce pracuje rychleji. Pokud je to krátkodobý jev, není to až takový problém, ale při dlouhodobém stresu, který se může vyvinout až do panických stavů, panické ataky, to začíná být problém, který může vyústit až ve vážné srdeční onemocnění," říká  newyorský kardiolog Brad Malinski. Pokud často cítíte tenzi nebo nadměrné bušení srdce, měli byste začít se stresem neprodleně pracovat a zaměřit se na podporu srdeční činnosti.

Jak srdce podpořit?

  • I když se to možná zdá nedostatečné, správné stravování je pro srdce velmi důležité. Váš jídelníček by měl být bohatý na draslík. Ten je nejvíce zastoupený v košťálové zelenině, jako je zelí či kedlubna. Výborné jsou ale například i arašídy, pro vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, cizrna, která snižuje cholesterol, avokádo nebo ovesné vločky, třeba v ranní kaši.
  • Další přírodní cestou jsou vhodně vybrané bylinky, v tomto případě je samozřejmě lepší se poradit se zkušeným bylinkářem, ale obecně se říká že podporou pro srdce je hloh nebo jinan dvoulaločný, který asi znáte pod názvem ginkgo biloba, dobrý je i rozmarýn.
  • Důležitým faktorem pro zlepšení činnosti srdce je také pravidelný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu, teď v zimních měsících jsou skvělou prevencí procházky v přírodě nebo pobyt na čerstvém horském vzduchu.

Odstraňte příčinu

Nejdůležitější ze všeho je odstranit příčinu všech problémů, tedy stres. Pokud nám ho způsobuje nadměrné množství aktivity, je nutné na tom okamžitě a hlavně dlouhodobě zapracovat. Je-li vaše práce až tak náročná, že vám způsobuje zdravotní problémy, neváhejte a začněte přemýšlet nad změnou, zdraví máte opravdu jen jedno. Pokud si stres vyvoláváte tím, že chcete perfektně zvládnout domácnost, práci, koníčky a třeba ještě další věci, zvolněte! Možná má vaše rodina navařeno a doma je krásně uklizeno, k čemu to ale je, když vy jste podrážděná a necítíte se dobře. Základ stresu tkví v naší psychice a pak se různými způsoby šíří do fyzického těla. Pokud už jste v kolečku stresu moc hluboko, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama