reklama

Ukliďte si kolem sebe: Organizace je klíč k životu bez stresu

Ztrácíte půdu pod nohama a stres se na vás valí ze všech stran? Pak je třeba něco dělat jinak. Čím začít?

Foto: iStock

Cítíte se bez energie, hlavu máte plnou myšlenek a nevíte, kam dřív skočit? Tuto mírnou formu stresu zažívá skoro každý z nás. Co s tím?

Různé formy hlubokého dýchání a meditace určitě pomáhají a už několikrát jsme o nich i psali, ale pokud je sezení s vašimi vlastními myšlenkami pro vás v tuto chvíli něco nepředstavitelného (i to se může stát), nabízíme jiné řešení.

A to zaměřit se trochu na organizaci a pořádek vašeho okolí. Mozek totiž neustále skenuje prostředí a hledá, zda bychom se o něco neměli postarat, něco zařídit. Když máme kolem sebe ne zrovna uklizeno, vytváří to v nás lehký stres, protože víme, že bychom něco měli udělat a že někde je potřeba investovat naši energii.

Stres není vždy samozřejmě špatný, jde zkrátka jen o stimul ke změně. Problém nastává ve chvíli, kdy nemáme energii na to, tu změnu provést, a stres se stává chronickou záležitostí. Být organizovaný nám pomáhá k tomu, zase nabýt kontrolu. Nad naším prostředím a přeneseně i nad naším životem.

Neznamená to ale teď celý byt obrátit vzhůru nohama a všechno čistit a měnit, to bychom si se stresem moc nepomohli. Naopak, zaměřte se na pár jednoduchých kroků, které ale budete aplikovat pravidelně.

1) Večerní kontrola

Věnujte deset minut každý večer tomu, že umyjete nádobí, vynesete koš, pokud je třeba, utřete kuchyňskou plochu a uklidíte věci tam, kam patří. Další ráno už vás tak nic nebude znervózňovat.

2) Nastavte si budík realisticky

To poslední, co chcete, je strávit ráno ve spěchu. Objektivně zhodnoťte, kolik času potřebujete na přípravu, snídani a možná i malý relax, a podle toho si nastavte budík. Pokud je to třeba, zkuste jít spát dříve.

3) Sbalte si tašku

Večer ještě před usnutím si připravte, co budete potřebovat na další den. Ráno už se pak o to nemusíte starat a je větší pravděpodobnost, že nic nezapomenete.

4) Připravte si oblečení na další den

Stejně tak jako sbalit si tašku, připravit si oblečení dopředu zaručí, že ráno nad skříní nestrávíte drahocenný čas, který byste mohli strávit nad snídaní. 

5) Pokud vaříte, udělejte si extra porci

Pokud připravujete složitější jídlo, udělejte extra porci nebo dvě a uložte je buď do ledničky, nebo rovnou do mrazáku. Až bude nejhůř, bude o vás postaráno.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama