S dietou začínáte vždycky v pondělí? Pak nejspíš selžete
"Ale v pondělí už s tou dietou opravdu začnu!" Poznáváte se? A funguje vám to? Dovolíme si tipnout, že moc ne. Máme pro vás vysvětlení.
Na začátku týdne jste namotivovaní, držíte se, odmítáte zákusky a čokolády, ale uprostřed týdne vám rupnou nervy a prohlásíte, že na to kašlete a začnete raději zase znova v pondělí. Nejste v tom sami.
Nejraději bychom si užili přítomnost a to nepříjemné odkládáme, chceme taky začít s čistým štítem a který den je pro to lepší než začátek nového týdne, pondělí. Bohužel to ale tak jednoduše nefunguje.
Nutriční poradkyně Jaime Massová, kterou vyzpovídal časopis Women's Health, na toto téma říká, že "většinou je tento náš zvyk začínat s dietou v pondělí velmi nebezpečný, naznačuje to totiž mentalitu 'všechno, nebo nic', což může vést k nezdravým návykům".
Navíc, buďme k sobě upřímní, pondělky nejsou snadné samy o sobě. Nový pracovní týden většinou neznamená příval optimismu. Navíc k tomu nepomáhá ani fakt, jak jsme zvyklí trávit (a projíst) víkend.
Výzkum publikovaný v European Journal of Clinical Nutrition se zaměřil na průměrné zvyky v konzumaci jídel a nápojů a zjistilo se, že máme tendenci jíst nejvíce masa v sobotu a neděli, nejvíce sacharidů a alkoholu v pátek a sobotu a nejvíce kalorií obecně sníme od pátku do neděle. Takové zjištění pro většinu z nás není zrovna šok. I proto je více než těžké nastartovat v pondělí nějakou dietu. Naše tělo je zkrátka z víkendu "rozežrané", a budeme tak mít chuť na jídlo více než obvykle. Přidejte k tomu pondělní stres a katastrofa je na světě.
Jaime Massová taky dodává: "Uvědomte si, že se snažíte žít zdravější život, nesnažíte se jen o nějaký pětidenní plán." Problém není v pondělku jako takovém, problém je v mentalitě, filtru, skrze který tu svoji dietu nebo změnu životního stylu vnímáme.
Na změnu nepotřebujeme ráno, začátek týdne nebo magický úplněk, můžeme (a měli bychom) začít teď a tady. A taky si uvědomit, že se svých oblíbených jídel nemusíme vzdávat, jen si je užívat v rozumném množství. Každá malá změna se počítá. A pokud tvrdíte, že ne, pak možná zrovna vy máte problém.