reklama
 

Chcete vidět výsledky? 5 věcí, které dělat před cvičením

Dřete se ve fitku a nevidíte výsledky? Mnohdy nezáleží jen na samotném cvičení.

Foto: iStock

Ať už sportu holdujete, nebo ne, asi se můžeme shodnout na tom, že když už cvičíte, mělo by to mít taky pořádný přínos a být tak efektivní, jak to jen jde.

Nezáleží na tom, zda cvičíte proto, aby si odpočinula hlava, rozvířili jste endorfiny, nebo shodili pár kilo - všichni chceme, aby ten čas strávený v posilovně stál za to.

Když už na to samotné cvičení přijde, obvykle máme mnoho otázek. Měli bychom předtím pít? Protáhnout se? Potřebujeme nějaké doplňky stravy? Otázek je hodně, pojďme se podívat na odpovědi.

1) Plánujte

Najděte si svoji nejvhodnější dobu na cvičení a u té zůstaňte. Mnoho sportovních profesionálů doporučuje cvičení po ránu, jelikož tak hezky nastartujete svůj metabolismus a kalorie spalujete po celý den. Taky to znamená, že cvičení už za ten den máte z krku a nemůžete se vymlouvat na dlouhý pracovní den nebo těžký oběd.

Pokud ale nejste ranní ptáče, nezoufejte, nejdůležitější je stejně pravidelnost a konzistentní aktivita. 

2) Protáhněte se

Nezapomeňte se před cvičením protáhnout. Nemusíte v pozicích zůstávat dlouho, vhodný je i dynamický strečink, kdy se například přitáhnete k noze (protažení zadní strany stehna - hamstringu) a poté zase povolíte. Opakujte několikrát. Svaly si tak zahřejete, předejdete jejich zranění a taky vás budou po cvičení méně bolet.

Zahřát se předtím, že začneme tělo namáhat, je taky hodně důležité se stoupajícím věkem. Přece jen svaly postupně ztrácí svou rychlou schopnost přizpůsobovat se podmínkám a schopnost regenerace.

3) Používejte "foam roller"

Jak už název napovídá, jedná se o pěnový válec, který je teď mezi trenéry velmi oblíbený. Můžete ho použít terapeuticky na uvolnění stresu, ale může být taky prospěšný pro vaše tělo, co se týče cirkulace krve a stimulace lymfatického systému.

Pěnový válec je nejlepší použít právě před cvičením, svaly tak probudíte a připravíte na pohyb.

4) Jezte a pijte s rozumem

Názor na to, zda jíst před sportem, se dost liší, ale nedávné studie ukazují, že pokud si svá jídla vybíráte s rozumem, budete mít pravděpodobně lepší sportovní výsledky.

Co se týče pití, tak je ideální vypít 2 až 3 sklenice vody několik hodin před vašim plánovaným cvičením, abyste byli v průběhu dostatečně hydratovaní. Pokud máte rádi kávu, nebojte se ji vypít před cvičením, trochu vás nakopne a cvičení vám půjde lépe.

Z jídel vybírejte sacharidy a bílkoviny, ty jsou nejlepší volbou před sportem. Vyzkoušejte kuře, rybu nebo řecký jogurt spolu se sladkou bramborou, rýží nebo fazolemi.

5) Zkuste doplněk stravy

Většina doplňků stravy, které se používají pro dodání energie před cvičením, obsahuje kofein, proto se cítíte po jejich požití tak nabitě. Je to bezpečná a efektivní metoda, jak dodat tělu před sportem energii.

Doplněk stravy vás ale nezachrání a taky nepromění vaše tělo přes noc v nabušenou mašinu. Můžete je vyzkoušet, jaký na vás mají efekt, ale moc se na ně nespoléhejte. A předtím, než začnete doplňky stravy používat, konzultujte svoji volbu s lékařem.

Související

reklama

Komerční tip

reklama