reklama

Psycholožka radí: Zamilujte se do neúspěchu

Leden je skoro u konce, vzrušení z nového roku už opadlo a vy máte pocit, že jste zase zpátky ve starých kolejích a že selháváte? Pak si přečtěte, co o neúspěchu říká psycholožka Alžběta Protivanská.

Foto: iStock

Začátek roku je pro mnohé z nás i tak trochu začátek nové éry. Dáváme si nová předsevzetí a přemýšlíme nad tím, co v našem životě změnit. 

Často rekapitulujeme to, co už máme za sebou a co bychom ještě rádi dokázali. Bohužel se často neubráníme pocitům, že jsme toho ještě nedokázali zrovna moc, a máme pocit, že bychom už v tomhle věku měli vědět, co a jak dál. Tak jednoduché to ale často není. 

Neúspěch není náš nepřítel

Psycholožka Alžběta Protivanská tvrdí, že problém tkví v porovnávání se a pocitu, že jsme nevyhověli nárokům okolí. "Potíž je v tom, na čem představu neúspěchu zakládáme. Zpravidla se bojíme, že se zopakuje nepříjemná minulost, nebo si představujeme nechtěnou budoucnost. A vůbec se během toho nepozastavíme nad tím, s čím a kým se vnitřně porovnáváme. Jakákoli pochybnost o sobě vychází z pocitu, že jsme nevyhověli určitým nárokům," říká.

Podle ní je nejdůležitější podívat se na to, odkud se tyto naše nároky vzaly a komu se snažíme vyhovět. "Zapátrat ve vodách vnitřních přesvědčení o neúspěchu může být samo o sobě bolavá věc. Zároveň je to jediné místo, kde musíme začít, jestliže opravdu chceme změnu," radí psycholožka.

"Při poctivém rozpitvání všeho, co si o svém neúspěchu myslíme, přijdeme totiž na zajímavou věc. Pokud by to bylo jen na nás, žádná chyba se nestala. V hlavě ale máme celou řadu názorů druhých lidí a některé jsou více ukřičené než jiné. Ty, které hrozí největším nebezpečím, slyšíme nejvíc. A pak to najednou vidíme. Možná jsme si nikdy nevytvořili názor vlastní. Je to ta nejděsivější a nejsvobodnější informace v životě. Vůbec netuším, co chci a kam se vydat. Tak. A u toho začneme," dodává Protivanská.

Neúspěch neexistuje

Máte neustále pocit, že opakovaně selháváte? Pak vás potěšíme, psycholožka totiž říká, že neúspěch vůbec neexistuje. Jde pouze o pocit. "Jestliže se dokážeme na každé domnělé selhání podívat tak, že skrývá zároveň informaci o úspěchu, máme téměř vyhráno. Nesložení zkoušky je informace o tom, jak dobře jsme se připravovali, jaký máme vztah k danému předmětu a jak dobře dokážeme zacházet se stresem. Rozchod nám dává vědět, jaké máme priority ve vztazích a v čem potřebujeme více poznat sami sebe. Nedodržené předsevzetí je informací o tom, jestli jsme usilovali o něco opravdu vytouženého a zda jsme zvolili dobrý systém, jak toho dosáhnout," říká.

Začněte se na neúspěch těšit

Neúspěch je prý takovým úspěchem v přestrojení. A když se na něj tak začnete dívat, můžete se na něj začít skoro i těšit. "Začneme se na sebe dívat jako na dílo v procesu, stavbu v rekonstrukci. Celý život je procesem učení se hodnotám rodičů a společnosti a následně hledání těch opravdu vlastních. Pocit neúspěchu je srážkou s vlastním způsobem myšlení. Jestliže otevřeme neúspěchu náruč s dychtivostí, co se o sobě dozvíme nového, stane se něco velmi zajímavého. Z pocitu, že je život problémem k vyřešení, se stane vzrušení hádanky k rozlousknutí," říká psycholožka Alžběta Protivanská. 

Každý si volíme, jakému příběhu chceme věřit

"Pamatuji si na svoje nekonečné strachy okolo peněz. Opakovaný pocit, že peníze nedokážu vydělat, dobře utratit, natož ušetřit. S penězi byl spojený pocit unavené, upracované a chudé Alžběty. Prožitky úzkosti, strachu a selhání byly každodenní. Když jsem viděla, že to není mými schopnostmi a už vůbec ne tím, jaký jsem člověk, začala jsem se soustředit na opravdu důležitou věc. Jak nad penězi vlastně přemýšlím? Taková výprava do vlastního nitra není lehká věc. Snahu o jakýkoli rozumný závěr mozek okamžitě sabotoval: ,Nemá smysl nad tím přemýšlet, nikdy nebudeš mít dost peněz. Nechceš si jít dát něco k jídlu? Máma říkala, že peníze prostě nejsou, ne?´ Nebudu vám lhát, bolelo to. Podstatné je vydržet. Na druhém konci od každého kousnutí do ega čeká sladká odměna."

Kdy přijde změna

"A pak přišel ten okamžik, kdy jsem cítila, jak někde uvnitř sebe doslova tluču na dveře vlastních podvědomých přesvědčení. A bylo to tam! Bohatství jsem od samého dětství vnímala jako těžký, upracovaný a nechtěný stav. Peníze mají jen ti, co je nakradli nebo měli štěstí. Takhle děsivé to bylo. Jakmile věci vidíme, mohou konečně zmizet. Právě objevení zdroje postojů k penězům mohlo být začátkem jejich změny. Neúspěch je jen a pouze jednou jedinou věcí - navigačním systémem k myšlenkám, které v našem životě už dál neslouží ničemu dobrému," uzavírá Protivanská.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama