reklama
 

Proč muži hubnou snadněji: Mají lepší spalování a tolik to neřeší

O tom, jak nelehké může být hubnutí, ví většina z nás své. Napadlo vás ale někdy porovnat v této souvislosti "úspěšnost" jednotlivých pohlaví? A také se vám zdá, že muži hubnou snadněji?!

Foto: iStock

Diety drží lidé odpradávna. Už starověcí Řekové a Římané toužili zhubnout, ovšem jejich motivace byla především zdravotní a kondiční.

Základ slova nalezneme v řeckém ‚diatia‘; to však popisovalo celkový způsob života, nežli jen stravovací ukázněnost. Až následně, v průběhu 19. století, byla odstartována "zlatá éra" nárazového hubnutí, která nabrala na obrátkách od doby, kdy se na scénu dostala Twiggy a stala se idálem krásy. Bohužel pro lidi, bohudík pro dietní a potravinářský průmysl.

Jedna nula pro muže

Pokud jde o samotný hubnoucí proces, ženy se oproti mužům skutečně nacházejí v celkem nevýhodné pozici. Hubneme zkrátka hůř a s mnohem větším vypětím sil. Ať už se bavíme o stránce fyzické nebo psychické.

Stavba mužského těla je totiž hubnutí a dlouhodobému udržování váhy více nakloněna. Muži se mohou pyšnit celkově vyšším podílem svalové hmoty a naopak nižším procentem tělesného tuku. Díky tomu spalují více energie než ženy, a to - považte - hlavně v klidu! Zjednodušeně řečeno, kilo svalů spálí více energie, než kilo sádla…

Základ je v hlavě

Dokonce i z hlediska psychologie jsou na tom muži - jak jinak - opět lépe. Sice jim to trochu trvá, ale když už se k hubnutí odhodlají, většinou pak nemají problém nově nastolený režim dodržovat. Zkrátka to tak neřeší a o věcech tolik nepřemýšlejí. My ženy si často své hubnutí blokujeme někdy až nezdravým chtěním.

Méně je více

Ještě je třeba říci, že u problematiky hubnutí v určitém smyslu platí známé ‚méně je více‘, například pokud jde o zkušenosti se zmiňovanými dietami. Ženy se - na rozdíl od mužů - mohou pochlubit často velmi pestrým výčtem nejrůznějších diet a začínají s nimi už v relativně útlém věku. To jim do budoucna přináší známý jo-jo efekt a snížení klidové spotřeby energie, tzv. bazálního metabolismu. Proto se každý další pokus o hubnutí zdá být těžší.

Závěrem…

Máme tedy my, ženy, vůbec nějakou ‚hubnoucí‘ výhodu? Těžko se hledá, ale snad bychom se shodly na tom, že pokud chceme, dokážeme nemožné; a zdaleka nejde pouze o hubnutí….!

Vždyť ženský potenciál je netušený, ideál krásy mělký a originalita každé z nás nepřenosná. Zásadní v tom všem ale je svoji jedinečnost objevit, a především přijmout.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama