reklama

5 tipů pro pomoc s hubnutím: Hlavně žádné diety

Zatímco první lednový týden obvykle překypujeme optimismem, protože věříme, že nový rok prožijeme jako své lepší verze, už ke konci měsíce pociťujeme frustraci z toho, že se vše vrátilo do starých kolejí.

Foto: iStock

Většina z nás si představuje, jak vydržíme u zdravého jídelníčku a budeme se ovládat i ve skutečně konfliktních situacích. Když pak selžeme, cítíme se zklamaní a říkáme si, že se nemá cenu o své lepší já snažit. Dobrá zpráva je, že když se chce (a víte jak na to), všechno jde.

Ať už se to týká hladu nebo pocitů, naučte se rozpoznávat, co vám tělo chce napovědět. Můžete tak získat klíč ke všemu, co potřebujete překonat.

1) Pochopte, jaký máte typ hladu

Tělo vám dává najevo, že potřebuje další palivo, když vám začne kručet v břiše a cítíte prázdno v žaludku. Zatím se ale nejedná o akutní stav, takže pořád funguje sebekontrola. Pokud organismu nevyhovíte, mozek zapne úspornější režim. Budete se cítit slabí, může vám být na omdlení, stejně jako budete mít třeba studené ruce a nohy. Tento typ hladu negativně ovlivňuje také schopnost soustředit se, rozhodovat a také schopnost kontrolovat svoje emoce. Historky o jinak nekonfliktních lidech, co se kvůli hladu mění v protivné stvůry, tak najednou vypadají docela věrohodně.

Když jste hodně hladoví, nedělejte žádná rozhodnutí, reagovali byste totiž nikoliv podle svých rozumových schopností, ale na základně instinktů. Proto není vhodné  v týdnu, kdy máte důležité jednání, držet půst či nejrůznější drastické diety. Jestli potřebujete udělat zásadní rozhodnutí co nejdříve, doplňte cukr v krvi. Snězte klidně kousek čokolády, vypijte pár loků sladké limonády. V případě, že rozhodnutí můžete třeba o hodinu odložit, dejte si zdravý oběd, bohatý na luštěniny. 

2) Zapomeňte na drastické diety

Nefungují proto, že klesne hladina cukru v krvi a mozek to není schopen dlouhodobě vydržet. Budete-li celý den jíst jen zeleninu, večer strávíte bojem sami se sebou, když budete chtít vybílit lednici. Záchvaty "žravosti" trápí mnohem víc lidi, kteří se v jídle extrémně omezují, než ty, co se k jídelníčku snaží přistoupit stylem "všeho s mírou". Je to proto, že kvůli neustálému pocitu hladu u věčných dietářů pořád kolísá i schopnost seberegulace. Není divu, že pak ti, co si nařídí jíst jen zrní, sní o chipsech. Vědci dokonce zjistili, že lidé, kteří nejčastěji podváděli, drželi nějakou formu diety. Celou svou sebekázeň totiž vyplácali na odmítání jídla. Když jste se rozhodli změnit svůj jídelníček, pamatujte na to, abyste neměli pocit hladu, hlavně se mu vyhněte večer, kdy už jsme unavení.

3) Dovolte si někdy hřešit

Ačkoliv nejíte bílý chleba, čokoládu či smažený sýr, čas od času si nezdravou záležitost dopřejte, mte-li na ni neodolatelnou chuť. Platí samozřejmě, že zakázané ovoce chutná nejlíp, ale také se držte rčení "všeho s mírou".

4) Nepřetvařujte se

Mít své emoce pod kontrolou je věc jedna, ale předstírat, že jste veselí, když je vám ve skutečnosti třeba do pláče, není zdravé. Takové chování vás totiž stojí spousta sil, kvůli jejichž nedostatku pak nemáte energii plnit si svá předsevzetí. Nebojte se dát průchod svým emocím.

5) Opusťte představu: "od ledna začínám nový život"

Je to zbytečně nerealistický a nekonkrétní cíl. Místo toho si naplánujte, čeho byste v následujících měsících chtěli dosáhnout a co k tomu potřebujete. Ideální je si naplánovat jeden cíl na několik měsíců. Třeba že během následujícího týdne vypijete každý den o 2 velké sklenice vody navíc nebo budete chodit o 30 minut dříve spát (i tyto činnosti patří do zdravého hubnoucího programu). Vše pak velmi konkrétně plánujte.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama