4 důvody, proč jsme pořád ospalí
Během pošmourných dnů jsou neustálé zívání a chuť zalézt do postele docela obvyklé. Ale co se s námi děje, když po spánku většinu dne prahneme víc než po čemkoliv jiném?
I když se snažíte poctivě dodržovat návyky zdravého spánku, vaše úsilí je k ničemu. Klimbáte v tramvaji, na poradách, ve frontě v obchodě. Co tedy brání vašemu pořádnému nočnímu odpočinku?
Dřív než si necháte předepsat léky na spaní, vyzkoušejte naprosto jednoduché návody na to, jak se ráno probouzet absolutně odpočatí.
Chaos v ložnici
Naše nevědomí si pamatuje vše, co vidíme. Jestli to, co jste naposledy před spaním viděli, byl nepořádek, vaše mysl nemá šanci si dobře odpočinout. O tomto názoru jsou přesvědčeni nejen specialisté na harmonický domov podle feng šuej, ale také někteří psychologové. Snažte se, aby místo, kde spíte, bylo klidným, tichým, uklizeným koutem, kde nebude zbytečně moc věcí. Na noční stolek si můžete dát misku se suchou levandulí, jejíž vůně má zklidňující charakter.
Šlofík na gauči
Přiznejte se, kdo si také občas zdřímne na pohovce před oblíbeným seriálem, u knížky nebo během surfování na internetu? Právě přerušovaný spánek je velkým zdrojem únavy a podrážděnosti. Nebuďte proto své ložnici nevěrní a ukládejte se ke spánku výhradně tam.
Zapomínáte na snídani
Jaký vliv má právě snídaně na to, zda se pořád cítíme ospalí? Ve chvíli, kdy se nasnídáme nejpozději hodinu od probuzení, naše vnitřní hodiny odpočítávají, kdy si zas půjdeme lehnout. Pravidelné stravování má velký význam také v tom, že když hladovíte, tělo vylučuje stresové hormony, špatně se vám usíná a ráno jste unavení.
Ženské hormony
Ženy bohužel spí hůř než muži. Na vině jsou hormony během menstruace, které zkracují část hlubokého spánku, kdy nejvíc odpočíváme. Spánek se také zhoršuje během menopauzy kvůli poklesu hormonu progesteronu v krvi. Následkem toho nefunguje správně termoregulace a horko vás budí.