reklama

Menstruace přestává být tabu: Jak si poradit s intimní hygienou?

Dlouhá léta se o intimních či menstruačních “pomůckách” nemluvilo, dnes se ledy začínají prolamovat a vy můžete zkoumat, co je pro vás dobré z hlediska komfortu a hlavně zdraví.

Foto: iStock

Ačkoli kosmetické produkty na intimní hygienu jsou v prodeji v lékárnách a některých drogeriích už léta, určitý "boom" péče o intimní partie je záležitostí poslední doby.

Intimní hygiena a věci s ní spojené se totiž začaly více propojovat se zdravotním stavem, a to i z hlediska lékařů. V posledních letech je také velký příklon k přírodním produktům, i těm intimním. Co tedy trh nabízí?

Menstruace bez chemie…

Menstruační tampony jsou běžně používanou věcí, která nám, na rozdíl od objemných vložek, ulehčuje život. Ovšem v posledních letech se začaly vést diskuse o škodlivosti klasických tamponů. Objevily se názory, že syntetický materiál, z něhož je pomůcka vyrobena, vytváří zejména u mladých slečen podmínky pro syndrom toxického šoku. Dále se hovoří o tom, že chlor, který se používá na bělení tamponů, uvolňuje dioxin, karcinogenní látku, která se tak dostává do pochvy a dělohy.

Díky těmto diskusím se hodně žen rozhodlo pro používání šetrných tamponů z biobavlny a některé "zašly ještě dál" a začaly používat menstruační kalíšek. Kalíšek je nutné měnit při silné menstruaci asi jednou za čtyři hodiny, vyrábí se z lékařského silikonu, latexu nebo termoplastu. Největší obtíží je vybrat správnou velikost a naučit se kalíšek zavádět. Pak už ženy, které tuto menstruační pomůcku využívají, pějí jen samou chválu.

Místo tamponu mořská houba

Novinkou v této oblasti jsou mořské houby, které si ženy zavádí namísto tamponů. Tyto menstruační houby, jak se jim říká oficiálně, jsou žádané pro pohodlí a savost. Malé mořské houbičky se sbírají hlavně v Kalifornii či Karibiku a jsou naprosto přírodní a chemicky neupravené. Před zavedením do pochvy je nutné je navlhčit a pak už fungují jako tampon. Po nějaké době, dle síly menstruace, je nutné je vyndat, vymýt, vyždímat a znovu zavést. Houby se prodávají ve třech velikostech, případně je možné i zastřihnutí. Je nutné je před každou menstruací vyčistit v solné koupeli nebo octovém roztoku. Vydrží asi půl roku.

Zpevňování pánevního dna

Velkým tématem je dnes zpevňování pánevního dna. Svaly v této oblasti ochabují nejčastěji v průběhu těhotenství a při porodu, ale také při častém nošení velkých nákladů, chronickém, velkém kašli, při hormonálních změnách v přechodu, ale i jen kvůli "obyčejnému" sezení - tedy když máte sedavé zaměstnání, svaly pánevního dna to odnášejí. Pokud se rozhodnete je posílit, existuje bezpočet šikovných cviků, ale také pomůcky, které vám ve zpevňování pomohou. Mezi ty obecně známé patří Venušiny kuličky, které ale byly vždycky brány spíš jako erotická pomůcka. V lékárnách už jsou dnes běžně k sehnání posilovače pánevního dna, vyrobené z TPE - termoplastu - a určené k posílení téhle oblasti už pár dní po porodu.

Alternativnější metodou, která je dostupná, je vaginální vajíčko vyrobené z některého z drahých kamenů - nejčastěji z křišťálu, růženínu nebo karneolu. Vajíčko měří asi 40 milimetrů a váží kolem 70 gramů, zavádí se stejně jako posilovač či kuličky. Abychom tyto pomůcky v pochvě udržely, je nutné pracovat s drobnými svaly pánevního dna, které se tak přirozeně posilují. Ať už si tedy vyberete jakoukoli cestu posílení pánevního dna, řeší problém úniků moči, zlepšuje sexuální prožitky, ale také vzhled břicha.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama