reklama

Pavla Maříková: Na mateřské může zhubnout každá žena. Stačí chtít a nehledat výmluvy

Těhotenství a následně období kojení bývá pro mnoho žen náročné po všech stránkách. Kila navíc patří mezi největší strašáky. Jak po porodu zhubnout a váhu si udržet, radí v rozhovoru fitness trenérka Pavla Maříková.

Foto: archiv PR

Teoreticky víme, že těhotenství a porod vaše tělo do určité míry změní a tak trochu s tím počítáme. Jenže když pak dojde na lámání chleba, mnohé z nás tápou. Některé se trápí hladovkami a intenzivním cvičením a touží po původní váze nejlépe okamžitě. Jiné naopak rezignují a smiřují se s tím, že přibraly. Jak tedy hubnout po porodu správně?

Zeptala jsem se Pavly Maříkové, fitness trenérky a zakladatelky programu fitMAMI.

Kdy je dobré se po porodu pustit do hubnutí a cvičení?
Kdykoliv po ukončení šestinedělí popř. ve chvíli, kdy lékař mamince řekne, že je v pořádku - má zahojené případné porodní poranění, nemá komplikace atd. V prvé řadě bych maminkám doporučila, aby začaly cvičit, přestože mají možná pocit, že pohybu kolem miminka mají dost. Jde většinou o jednostrannou zátěž, kterou právě vhodné cvičení kompenzuje. Zpevní ochablé partie, posílí záda a bříško, protáhnou přetížené partie. Navíc se při cvičení maminka odreaguje a zbaví se stresu a napětí."

Proč spousta žen po porodu ještě přibírá, místo aby přirozeně hubly?
Těch faktorů může být více. V první řadě to může být způsobené hormony, zvlášť pokud maminka kojí. Tvrdí se, že kojením se hubne a ve velké míře a u většiny maminek to tak je. Já sama mám však tu zkušenost, že dokud jsem kojila (u prvního dítěte 14 měsíců a u druhého cca rok), tak jsem nezhubla ani kilo. Jakmile jsem ukončila kojení, hormony se srovnaly, váha šla přirozeně dolů. Druhým důvodem může být nevhodná strava, větší chuť na sladké a nepravidelný režim. Málokdo ví, že při nedostatečném spánku a velké únavě se také nehubne dvakrát snadno. O to více maminkám doporučuji cvičení a vhodný pohyb, který postavu po porodu zformuje do žádoucím tvarů a navíc maminka podpoří svoji celkovou kondici a zdraví.

Jsou ženy, které přibraly 20 a více kilo a zbavit se jich opravdu není jednoduché. Čím by měly začít?
V první řadě bych se obrátila na někoho odborného - ideálně trenérku, která poradí s vhodným cvičením, ale zároveň dokáže upravit mamince i jídelníček a především má zkušenost s cílovou skupinou "maminky" - ať již těhotné nebo po porodu. Jde totiž o velmi specifické období, které vyžaduje spoustu věcí "jinak" než když chce hubnout např. dvacetiletá slečna. Určitě bych doporučila zařadit do svého denního režimu více přirozeného pohybu - např. ve formě procházek s kočárkem. Zhruba 3-4x týdně by měla maminka cvičit - ale tak, aby si neublížila, tedy buď s již zmíněnou trenérkou nebo ve skupině cvičení přímo pro maminky atd.

Dá se vůbec hubnout, když žena ještě kojí?
Určitě dá, ale ne skrze přísnou dietu. Ta není při kojení vůbec vhodná. Cvičení, běh a různé fyzické aktivity ale kojení vůbec nevadí a mohou shazování kil po porodu významně podpořit. Jak jsem již zmínila výše, hubnutí při kojení možné je, jen má svá specifika a proto je dobré - zvlášť pokud má maminka větší nadváhu - se svěřit do rukou profesionála.

Jaká jsou největší úskalí hubnutí na mateřské?
To je asi hodně individuální, ale řekla bych, že to může být právě zmíněná únava, nedostatek času "na sebe", upření pozornosti na miminko a jeho potřeby - což je logické. Celkově si myslím, že mnoho žen, když se jim narodí miminko, tak na sebe začnou zapomínat nebo si nedovolí vyhradit čas pro sebe. Přitom je to tak důležité, protože jen spokojená a odpočinutá maminka má následně i dost fyzické a psychické energie pro dítě a jeho potřeby. I z tohoto důvodu jsem před více než deseti lety založila fitMAMI, které řeší právě potřeby maminky v době mateřství.

Jak by měl vypadat jídelníček kojící maminky, která chce zhubnout?
Stejně jako v případě i běžného člověka by měl být redukční jídelníček vyvážený a měl by obsahovat dostatek všech živin i makroživin. Na rozdíl od nekojící ženy je však potřeba si dát pozor na potraviny, které by mohly nadýmat - tedy luštěniny, některé druhy zeleniny a ovoce apod., protože by to nemuselo udělat dobře miminku. Snažila bych se maximálně vyhnout sladkostem a různým pochutinám, které mamince nedodají nic jiného než prázdné kalorie. Hubnoucí jídelníček kojící ženy je velmi individuální a je třeba vzít v potaz právě i to, zda maminka cvičí, jak často miminko kojí, kdy mívá největší chuť k jídlu atd.

Co když žena opravdu nemá tolik času, aby si mohla zajít zacvičit do fitka?
Já, přestože ve fitku cvičím, tak jsem velkým vyznavačem cvičení doma nebo zkrátka kdekoliv to jde. Jako trenérka sázím na cvičení s vlastní vahou, bez pomůcek, právě proto, aby si ty cviky mohl kdokoliv zacvičit kdekoliv - doma, na chalupě, venku na zahradě atd. Pokud jde o maminky, tak potom jim doporučuji cvičení s kočárky fitMAMI, které jsem založila, když se mi narodila starší dcera a já neměla hlídání a přitom jsem chtěla dál cvičit a zůstat aktivní. Lekce probíhají po celé ČR a skvělé jsou právě v tom, že jsou venku a kombinují cardio trénink, různé atletické hry a posilování problematických partií právě žen po porodu.

Co Vás přivedlo k myšlence založit projekt fitMAMI?
Jak jsem již zmínila, byla to v první řadě vlastní potřeba. Neměla jsem hlídání, samotná jsem se doma ke cvičení jen těžko motivovala (ano, i trenérky se někdy musí ke cvičení nutit), navíc mne moc nebavily pomalé procházky a v neposlední řadě mi scházela společnost podobně naladěných maminek. Takže jsem vymyslela koncept lekce, která by probíhala venku, s kočárky i třeba staršími dětmi a fitMAMI bylo na světě. Dnes se lekce fitMAMI cvičí po celé ČR, a to prostřednictvím licencovaných vyškolených lektorek.

Co když není v mém okolí možnost zapojit se do projektu?
Pak si určitě maminka může zacvičit venku s kočárkem sama. Na internetu najde řadu inspirace, na našich sociálních sítích sdílíme různé nápady, jak cvičit ať už s kočárky nebo dětmi. Stačí jen chtít …

Jak může být tento projekt přínosný pro děti?
Určitě tím, že vidí maminky sportovat od útlého dětství a tím vnímají sport a pohyb jako něco přirozeného. Tvoří si pozitivní vztah k pohybu, a to tím nejlepším způsobem - mají vzor ve svém rodiči. Navíc, pokud jsou na lekcích fitMAMI přitomné i starší děti, tak ty v rámci možností zapojujeme do cvičení taky formou různých her atd.

Co když není hezké počasí a nedá se sportovat venku? Nebo co dělat teď, v době karantény?
Cvičit lze kdekoliv - i doma v obýváku nebo dětském pokoji. Sama jsem kdysi natáčela seriál "Tréninky z dětského pokojíčku", který můžete najít na mém Instagramu, kde ukazuji, že cvičit jde i na malém prostoru a úplně bez pomůcek. Nebo využít to, co je doma tzn. nábytek, hračky, cokoliv. Stačí jen chtít a najít si motivaci. I v rámci fitMAMI natáčíme pro maminky různé on-line tréninky, které pak mohou cvičit doma a třeba i za přítomnosti dětí.

Více informací o projektu hledejte na Fitmami.cz.

reklama
Doporučené recepty
    reklama