Víte, kam a jak často jít na preventivní lékařskou prohlídku? Zapište si do kalendáře
Na preventivní prohlídky chodí pouze pětina Čechů, přitom je to klíčové k včasnému odhalení většiny závažných chorob. Jak často lékaře navštívit a co váš čeká?
Ačkoli považujeme pevné zdraví za jednu z nejdůležitějších věcí v našem životě, mnohdy se podle toho tak nechováme. Situace, kdy má dojít na preventivní prohlídky, jsou toho jasným důkazem.
Kolikrát se vám stalo, že jste před kontrolou u lékaře dali přednost pracovním povinnostem s tím, že vás přece nic nebolí? Včasná diagnóza je přitom u drtivé většiny zdravotních problémů základem pro úspěšnou léčbu a platí to i naopak - pokud nemoc v těle necháme bujet, následky mohou být fatální.
Poslední průzkumy ukazují, že na preventivní prohlídky chodí pouze pětina Čechů, a navíc mnoho z nás nemá ani svého praktického lékaře.
Jak často lékaře navštívit, na jaké kontroly máte nárok v rámci svého zdravotního pojištění a co vás při těchto prohlídkách čeká?
Praktický lékař je základ
Ke svému praktickému lékaři byste měli zavítat jednou za dva roky. Prohlídka je plně hrazena zdravotní pojišťovnou a obsahuje rozbor krve a moči, orientační kontrolu zraku a sluchu, měření krevního tlaku, vyšetření mízních uzlin, štítné žlázy, žil dolních končetin, stavu pokožky, pohmatové vyšetření břicha, poslech srdce a plic. Pokud je vám více než 45 let, měl by vám lékař změřit i hladinu cukru v krvi a probrat s vámi onkologickou prevenci. Na těchto prohlídkách se také kontroluje platnost očkování proti tetanu.
Gynekologické vyšetření v každém věku
Jen asi polovina žen chodí na pravidelný gynekologický screening, přitom počínaje 15. rokem života hradí toto vyšetření jednou ročně zdravotní pojišťovny. Kontroluje se při něm děloha, vejcovody, vaječníky a také se provádí stěr z děložního čípku, který je následně odeslán na cytologické vyšetření pro ujištění, že na děložním čípku neprobíhají žádné předrakovinové změny.
Kromě něj mohou ženy požádat gynekologa o takzvaný HPV DNA test. Toto vyšetření - na rozdíl od běžné cytologie, která ukáže až přednádorové změny v buňkách - dokáže odhalit infekci rizikovými typy lidského papilomaviru (HPV 16 a 18). Tyto viry způsobují téměř veškerá nádorová onemocnění v oblasti děložního hrdla. Smysluplnost tohoto testu dokazují výsledky unikátní české studie s názvem LIBUSE. Ty ukázaly, že HPV DNA test odhalil čtyřikrát více případů přednádorových změn než cytologie (34 vs. 8 případů). "Mějte na paměti, že pravidelné gynekologické prohlídky se netýkají pouze mladých žen, ale i těch starších, které již neřeší antikoncepci, těhotenství a další, a tím pádem často gynekologické prohlídky opomenou. Diagnóza rakoviny děložního čípku v pokročilém stadiu je velmi často diagnostikována právě u těchto starších žen, které přestaly na gynekologii docházet," upozorňuje doktor Vladimír Dvořák, mluvčí osvětové organizace HPV College a předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
Zubař - častěji, ale bez bolesti
Pokud se chcete vyhnout náročným a bolestivým zákrokům ve vašich ústech, měli byste pravidelně navštěvovat i zubního lékaře. Pojišťovny hradí dvě preventivní kontroly za rok, a některé dokonce přispívají i na zubní hygienu. Lékař vyšetří celkový stav vašeho chrupu, sliznic, měkkých tkání uvnitř ústní dutiny, a pokud je třeba, navrhne další postup léčby. Zdravotní pojišťovny pamatují i na těhotné ženy, které mají během gravidity nárok na dvě návštěvy u zubního lékaře.
Onkologické screeningy
Rakovinou tlustého střeva nebo konečníku onemocní v České republice téměř 10 tisíc lidí ročně, zhruba třetina pak zhoubnému nádoru podlehne. Preventivní prohlídky přitom mohou zákeřnou chorobu odhalit včas. V případě, že je vám více než 55 let, máte každé dva roky nárok na test takzvaného okultního krvácení ve stolici. Počínaje stejným věkem můžete jít v rámci svého zdravotního pojištění i na kolonoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva.
Ženy by pak v žádném případě neměly zapomínat na mamografické vyšetření, které pokrývá pojištění v případě, že je vám více než 45 let nebo více než 25 let a spadáte do rizikové skupiny.
Nezapomínejte na oči
Je to právě preventivní vyšetření zraku, na které se zapomíná nejčastěji. Dokud nemáme žádné potíže s viděním, často nás ani nenapadne navštívit oftalmologa. "V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky," upozorňuje doktorka Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha a dodává: "Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě." Na preventivní návštěvy u očního lékaře by měli myslet především ti, v jejichž rodinné anamnéze se vyskytuje krátkozrakost, zelený zákal nebo také diabetici.
Žádné z uvedených vyšetření není povinné a nikdo vás k němu nemůže nutit. Pokud si ale chcete naplno užívat života i v pokročilejším věku, neměli byste ani jednu z preventivních kontrol podcenit, i když zrovna máte pocit, že jste ve skvělé kondici. Nechceme strašit, ale ty nejzávažnější choroby se totiž obvykle navenek neprojevují.