reklama

15 nečekaných způsobů, jak být lepším člověkem

Jak trávit čas tak, abychom byli spokojení sami se sebou a cítili, že naše bytí má smysl? Chovejme se dobře k dětem a nosme pohodlné spodní prádlo, říkají odborníci z New York Times.

Foto: Shutterstock

Za pomoci sociologů i psychologů jsme dali dohromady 15 jednoduchých pravidel. Některá znějí banálně, ale za zkoušku nic nedáme. Být lepší chce přece každý z nás, co když cesta k vysněnému cíli začíná u toho, co si ráno vezmeme na sebe?

Můžeme následující doporučení pojmout také jako předsevzetí, které si dáme už v říjnu. Zatímco všichni budou za dva měsíce sepisovat představy o svém vylepšeném já, my už budeme vědět, za čím směřovat.

1) Pohodlné spodní prádlo zlepšuje náladu. Podle výzkumů trhu se dnešní mladé ženy rozhodly rezignovat na tanga a materiály, které je škrábou. Nejprodávanějším artiklem jsou v Evropě i Americe bavlněné kalhotky klasického střihu. Právě tohle je ta banalita, která ale může mít vliv na to, jak se cítíme. 

2) Káva k snídani a červené víno k večeři jsou zdraví prospěšné. Dodržet ale musíme jen množství. Nepijme však více než jeden kofeinový nápoj a deci červeného vína denně.

3) Navažte spojení dlouhým pohledem do očí. Tohle je super trik, který můžete hned večer vyzkoušet s partnerem. Nejdřív vám to bude připadat trapné nebo divné, ale když tyhle pocity překonáte, odměnou bude pocit, že jste se na druhého napojili víc, než kdybyste pronesli tisíce slov.

4) Vysvětlete, proč už se s někým nechcete bavit. Ať se jedná o bývalého partnera, kamarádku, nebo člena rodiny. Už kvůli sobě potřebujete mít "čistý stůl", proto si s dotyčným sedněte a mluvte o svých pocitech a stanoviscích. 

5) Buďte milí k dětem. Až potkáte uplakané batole nebo předškoláka v kavárně nebo dopravním prostředku, místo očí v sloup a myšlenky, jak vás jeho řev otravuje, se na něj usmějte nebo na něj zamávejte. Zlepší se nálada oběma.

6) Noste oblečení, ve kterém se cítíte všehoschopní. Může to fungovat jako osobní kostým Supermana nebo Batmana, ale navenek to budou jen dobře padnoucí šaty nebo sako.

7) Rozveďte se laskavým způsobem. Zvlášť pokud máte děti. Rozpad manželství se bohužel přihodí víc párům, než si dovedeme představit. Rozvod ale potřebuje stejně pečlivý plán jako svatba. Potřebujete pracovat na sobě, abyste necítili k druhému vztek nebo lhostejnost, snažili se, spravedlivě si rozdělili majetek a nedělali si žádné naschvály. Jako životní partner pro vás dotyčný už skončil, ale když se oba budete snažit, můžete si vzájemně hodně pomoct.

8) Přestaňte kouřit. Hned. Nebudeme vás hodnotit, proč jste s tím zlozvykem ještě neskoncovali, ale kouření výrazně ovlivňuje náladu. Bez nikotinové závislosti se vám bude nejen lépe dýchat, ale i přemýšlet.

9) Pořiďte si domácího mazlíčka. Depresi pes nebo kočka vyléčit nedokážou, ale náladu zlepší okamžitě. Navíc procházky se psem prospějí vašemu zdraví, seznámíte se s novými lidmi a vaše péče je odměněna obrovskou láskou.

10) Dejte si nemožný cíl. Snili jste jako malí, že se naučíte šermovat, projedete na kole půl republiky nebo budete chodit do baletu? Není pozdě si své sny splnit, jen musíme odhodit představu, že nemáme čas, je to v našem věku trapné nebo bychom se měli raději věnovat práci.

11) Chcete, aby manželství vydrželo? Nerozvádějte se. Nemluvíme o případech, kdy řešíte chování chronického nevěrníka, gamblera, násilníka nebo alkoholika. Ale obyčejné odcizení, nudu, únavu všedního dne. Dnes je velmi lákavé žít v představě, že se za rohem skrývá někdo lepší. Krize jsou normální součást manželství, jen je potřeba, aby oba chtěli ve vztahu zůstat a vyvíjet se v něm.

12) Neopomíjejte svůj sexuální život. Stres, mobil věčně v ruce a únava z příliš podnětů jsou zabijáky intimity. Mnohem snazší než se o něco pokoušet je usnout na gauči před obrazovkou notebooku. Ale tak se pomalu vytrácí z našeho partnerství vášeň. Když se zbavíme představy, že je divné na něčem takovém pracovat, bude to ku prospěchu nás i partnera. 

13) Buďte pány svého mobilu a počítače. Nenechte jimi ovládat svůj život, neztrácejte kvůli nim cennou pozornost a svěžest mysli.

14) Vyřaďte větu "Na tohle jsem příliš starý/stará" ze svého slovníku. Na stárnutí je totiž něco osvobozujícího. Neznamená to, že musíte zkoušet cokoliv, všem vyhovět a hnát se za cíli, o které ani nestojíte. Mnohdy ale míváme tendenci ze sebe dělat někoho, kdo si už nezaslouží pěkné oblečení, vášeň ve vztahu či nové znalosti.

15) Nezapomínejte na ty, kteří vám pomohli. Mozek se často orientuje na negativní záležitosti. Pamatujeme si na ty, co nám ublížili, protože se domníváme, že to bylo nespravedlivé a zasloužili jsme si lepší chování. Co ale ti, kteří nám pomohli? Ať už to bylo k práci snů, nebo v dopravním prostředku s kočárkem, projevte své díky způsobem, který se vám zdá nejpřijatelnější. 

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama