reklama

Návyky, co vám zlepší život: Které to jsou a jak u nich vydržet?

Ať už si stanovíme jakýkoliv cíl, potřebujeme nejen jasný plán, ale i vůli. Vypěstovat si zvyky, co nám pomohou vylepšit každodennost, nebývá snadné.

Foto: iStock

Pro osvojení návyků, díky kterým budeme zdravější i spokojenější, už dokonce existuje aplikace. Jmenuje se Lift a lidé z celého světa se tu mohou upsat ke svým plánům, kontrolovat, jak se jim daří je plnit, a hlavně se podporovat, aby u nich vydrželi.

Co si ale většina z nás přeje začít dělat? Pravidelně cvičit, víc číst, používat mezizubní kartáčky, chodit včas spát, snídat, zdravě jíst, šetřit.

Dejte změně čas

Pokud se rozhodnete osvojit si výše uvedené chování naráz, jenom se tím vyčerpáte a během relativně krátké doby zjistíte, že chodíte spát nad ránem a několikrát týdně večeříte hranolky s kečupem. Mozek totiž nereaguje dobře na prudké změny a svým extrémně zdravým způsobem života mu způsobíte šok.

Co pomáhá vydržet u nového předsevzetí?

1) Poznejte, co vám není příjemné: například chcete začít běhat, ale nesnášíte zimu. Proto se nevydávejte na sprint po ránu, ale večer. Jíst zdravěji nemusíte tak, že přestanete konzumovat lepek a mléčné výrobky, ale budete dbát na to, aby večeře obsahovala dostatek zeleniny.

2) Vše si pište: podle posledních výzkumů ti, co si vedou evidenci o svých nových zvycích (výdaje pod kontrolou, počet uběhnutých kilometrů, nový jídelníček), u svého předsevzetí déle vydrží.

3) Netrestejte se, pokud něco nevyjde: místo toho, abyste zahlcovali mozek negativními myšlenkami, když vynecháte seanci ve fitku, protože se vám zrovna nechtělo, zkuste na to jít z druhé strany. Pochopte, že nevadí, když jste něco nedodrželi, důležité je naskočit do nového zvyku znovu.

Další tipy pro lepší život

  • Máte problém jíst víc zeleniny? Nenahrazujte jí svá obvyklá jídla, pouze ji ke svému jídelníčku přidejte. Maso a brambory budou s rajčaty či okurkou zdravější než bez nich. Brzy si na nové potraviny ve svém menu zvyknete.
  • Zaveďte rituál snídaní: začněte den tím, že sníte něco malého ještě dříve, než se vrhnete do všeho ostatního.
  • Před spaním necvičte, nekuřte, nepijte alkohol a minimálně dvě hodiny nepoužívejte počítač ani jinou zářivou obrazovku telefonu či tabletu.
  • Čistěte si mezizubní prostory pomůckami, co vám budou vyhovovat: nemusí to být nit, ale třeba gumová párátka se štětinkami, které jsou k dásním někdy šetrnější.
  • Víc přečtete, když se do toho nebudete nutit. Nepředstavujte si: "Teď musím hodinu vydržet u knihy." Zkuste denně 15 minut strávit s papírovým společníkem a uvidíte, že vás to samo chytne.
reklama
reklama
reklama