reklama

Důvody, proč se častěji smát: Budete hezčí, zdravější a získáte přátele

Smích je jedním z nejpřirozenějších komunikačních nástrojů, jehož "plnou" formou údajně disponují pouze lidé. Dokáže uvolnit napětí, ztišit bolest a dokonce i léčí. Odbourává zábrany a zcela jednoduchým způsobem sbližuje. K čemu všemu je smích dobrý a jaké bonusy člověku přináší?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Smích je nezaměnitelná forma neverbální lidské komunikace starší než samotná řeč. V jisté primitivní podobě se vyskytuje také u primátů. Například šimpanzi vydávají při hře zvuky dosti podobné smíchu a mají i odpovídající mimiku v obličeji. 

Schopnost smát se je přirozenou součástí naší genetické výbavy. Malé dítě se směje dávno předtím, než řekne první slovo, a smíchem disponují i lidé od narození hluchoslepí, kteří mimiku úsměvu nikdy neměli možnost spatřit a ani neslyšeli, jak vlastně smích zní.

Smích je univerzální fenomén

Jde o dorozumívací nástroj napříč světem a kulturami. Potká-li se například Čech, Japonec a Ind, nebudou si možná slovně rozumět, ale smát se budou podobně.

  Ničím neprozrazují lidé svůj charakter víc než tím, co je jim k smíchu. Johann Wolfgang von Goethe

Slabiky charakteristické pro smích mají pokaždé velmi podobný rytmus, který je snadno rozeznatelný a shodný ve všech jazycích. Smích otevírá brány a boří jazykové bariéry.

Pro co všechno je smích dobrý?

Prolistujte naši grafiku a zjistěte, proč byste se měli smát co nejčastěji.

reklama
reklama