reklama
 

Láká vás vegetariánství, ale masa se vzdát nechcete? Zkuste flexitariánství

Je vám sympatická vegetariánská dieta, ale zároveň si nejste jistí, zda byste dokázali vzdát se masa? Pak je flexitariánství stvořené přesně pro vás.

Foto: iStock

Flexitariánství je dieta, kdy jíte převážně vegetariánské produkty jako je zelenina, ovoce, tofu, vejce, fazole, ořechy a další. Maso a rybu si ale můžete dopřát taky, jen by to nemělo být moc často.

Je to v zásadě taková benevolentní dieta, která kombinuje to nejlepší z vegetariánství s možností dopřát si občas bez výčitek to, po čem toužíte.

Termín flexitariánství není žádnou novinkou, vždyť American Dialect Society zvolila tento pojem jako slovo roku už v roce 2003. Zároveň se jedná o relativně častý jev.  American Journal of Clinical Nutrition provedl studii, ve které se zjistilo, že skoro dva ze tří vegetariánů se považuje za flexitariány, tedy že si občas dopřejí maso nebo rybu.

Flexitariány mohou být lidé, kteří inklinují k vegetariánství, nebo zkrátka jen ti, kteří chtějí žít zdravější život a nemít maso na talíři každý den. Je tak dost pravděpodobné, že už flexitarián jste a ani o tom nevíte.

Důležité je to nepodcenit

U flexitariánského (i vegetariánského) stravování je celkově nutné dbát na správné složení jídelníčku tak, aby obsahoval všechny důležité živiny ve vyváženém poměru. V takovém případě přináší tato dieta samá pozitiva. Důležité je se zaměřit na živiny, které jsou většinou obsažené v mase, dopřávejte si tofu, vejce, fazole, čočku, semínka, ovoce a zeleninu.

Nedostatek masa ve stravě s sebou nese i rizika. Tím nejvýznamnějším je deficit vitaminu B12, který by vegetariáni i flexitariáni měli doplňovat například v podobě špenátu, brokolice či zelí a ideálně i jako doplněk stravy.

Žádná omezení

Největší výhodou tohoto stravovacího směru je to, že vlastně neexistují žádná pravidla. Flexitariánství je tak pro každého se zájmem o zdravý životní styl a pro ty, kteří chtějí jíst méně masa. Poděkuje vám i vaše peněženka. Naopak ale tento plán nemusí vyhovovat těm, kteří tíhnout ke struktuře a jasně daným plánům.

reklama

Komerční tip

reklama