reklama

Klimatizace: Psychický teror, který může ohrozit zdraví

V tropických vedrech máme čtyři možnosti, jak přežít: Ležet ve vodě, sedět v kostele, jezdit v metru nebo čas trávit v klimatizované místnosti. Ta má ale svá úskalí.

Foto: iStock

Ačkoliv jde o příjemné ochlazení, pokud je teplotní rozdíl větší než patnáct stupňů Celsia, není to přínosné pro náš organismus, natož pro psychiku.

Pro člověka, který si je vědom nepříznivých vlivů klimatizace, je pobyt v takových prostorách doprovázen strachem, který vyvolává nervozitu a může vést ke stresu, či dokonce k depresi.

Srovnat se psychicky

Mnoho lidí klimatizaci v kombinaci s open spacem špatně psychicky i fyzicky snáší. Je nutné se ovšem vyrovnat se situací alespoň po psychické stránce. V open space buď nemůžeme ovlivnit výši teploty, nebo se musí shodnout větší skupina lidí, kde každý má jiné představy a požadavky. Pokud se nemůžete domluvit, zkuste jednoduchý trik.

Vyzkoušejte aromaterapii

"Zkuste se poradit s lékárníkem o vhodné kombinované květové esenci, kde se propojuje účinek Bachovy terapie s aromaterapií. Pomůžete tak zvládnout emočně náročnější situace a přispějete k celkové pohodě v kolektivu. Volbu esence lze zvolit podle emocí, které v dětech prostředí školky vyvolává, například strach, stres, deprese, energie," říká Romana Kotěrová, odbornice na Bachovou terapii.

"Do velkého džbánu s vodou či čajem kápněte dle počtu lidí kombinovanou esenci komunikace a vězte, že budete schopni se domluvit. Že jsou kolegové schopni se domluvit, ale vy si neumíte prosadit svůj názor? Esence sebedůvěra vám dodá odvahu. Stává se, že naše myšlenky nejsou schopné soustředit se na pracovní úkoly a stále se vracejí k problému s teplotou, pak doporučuji koncentraci," doplňuje svůj trik na zklidnění Ivana Kotěrová.

Alergie, ekzémy a suché oči

Pokud klimatizaci nebudete dostatečně udržovat, může se stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů) a ekzémů. Asi není náhodou, že byl v posledních letech zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. V uzavřeném okruhu totiž mohou cirkulovat plísně i prach.

Potíže mohou mít i nositelé kontaktních čoček - oči mohou začít pálit, může se dostavit pocit písku v očích a často dochází také ke zvýšenému slzení očí, nebo naopak se oko vysuší a postupně může dojít až k nemoci suchého oka, která je nevratná. Použití větráku vede ještě k výraznějšímu osychání oka. Pokud jste nositelkou kontaktních čoček, pomohou zvlhčující kapky s kyselinou hyaluronovou a hypergelové čočky. Pokud to jen trochu jde, vezměte si do kanceláře nějaké stylové a slušivé brýle, očím tak hodně ulehčíte od diskomfortu.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama