reklama
 

Drogy u vašich dětí? Návod, jak to poznáte

Máte pocit, že je vaše dítě jakoby vyměněné? Pozorujete změny nálad, fyziognomie a přátel? Určitě zbystřete.

Foto: iStock

"Bohužel mnoho rodičů si myslí, že to jejich děti nemůže potkat, ale právě ti se obvykle nejvíce pletou. V terapeutické praxi se setkávám s dětmi, kterým rodiče dají všechno, včetně peněz.

Zapomínají ovšem na čas, který by s dětmi měli strávit, a také na lásku, kterou jim tím pádem neprojevují tak, jak by jejich potomci potřebovali. A tak si lásku najdou jinde, v podobě drogy," vysvětluje Lucie Mucalová, psychoterapeutka pro děti a dospělé.

Pozor na třináctileté až patnáctileté

Podle současných statistik jsou v největším nebezpečí v souvislosti s drogami děti ve věku třinácti až patnácti let. "Důvodem, proč děti sáhnou po drogách, bývá nejčastěji jejich zvědavost, snaha zapadnout do kolektivu, zahnat nudu nebo uniknout od reality. Drogová závislost nemusí být zpočátku vůbec patrná. Přesto existují signály, které vás mohou včas varovat," uvádí doktor Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Drogy na psychické i fyzické rovině

Jak poznáte, že by váš potomek mohl "jet" v drogách? Mění nálady, má neadekvátní reakce na určité situace, ve škole se mu zhoršuje rapidně prospěch. Stýká se s novými lidmi, které vám ale nechce představit. Může se jinak oblékat, měnit účes." Toxikomani mívají zúžené zornice, často nosí tmavé brýle a halí se do mikin s kapucí. Bývají vyčerpaní, pohublí, protože na droze nemají chuť k jídlu.

Jsou až depresivní, nebo naopak v euforii. Vymýšlí si podivné příběhy, lžou. Velmi často dochází ke krádežím doma, včetně peněz rodičů. V neposlední řadě u drogově závislých můžete zaznamenat třes a zhoršenou kvalitu kůže a vlasů. Mívají deformované vnímání času i vlastní identity. V hlavě jim krouží děsivé myšlenky a pocity, bojují se ztrátou kontroly a okupují je panické ataky," vysvětluje Lucie Mucalová.

Testy z moči

Než začnou rodiče jednat, doporučují psychologové návštěvu specializovaného pracoviště, kde se můžete objednat na poradenství a vše s odborníkem na tuto problematiku probrat, včetně potřebného postupu. Pozor na unáhlené kroky!

"Vaše obavy mohou potvrdit nebo vyvrátit orientační testy z moči odhalující přítomnost drog. Mají podobu papírových proužků či destiček a využívají chemické reakce detekční látky s příslušnou drogou. Aby nedošlo k falšování vzorku, například jeho ředěním či náhrady, je vhodné být přímo u získání vzorku," říká Petr Podroužek.

Jak dlouho po požití lze drogu v moči prokázat?

Marihuana se rozpozná za šest až patnáct hodin po užití a deset až třicet dní i déle podle doby užívání.
Kokain se detekuje za tři až šest hodin a v trvání půl dne až pět dní podle doby užívání.
Heroin po dvou hodinách a dva až tři dny podle doby užívání.
Pervitin a extáze po jedné až třech hodinách a dva až čtyři dny podle doby užívání.

(Testy můžete nechat svému dítěti udělat v EUC Laboratořích. Cena jednoho testu je 150 Kč.)

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama