Opakujete stále stejné chyby? Vyřešte si minulost
Způsob, jakým se stavíme ke svému životu dnes, je výsledkem našich dětských prožitků a zkušeností. Dá se změnit způsob, jakým uvažujeme?
I v dospělosti fungujeme na podvědomých prožitcích, které jsme zažili v raném věku. Špatnou zprávou může být, že tento mechanismus se do naší mysli otiskl prostřednictvím jiných, nikoliv nás samých. Dobrou zprávou ale je, že se s tím dá pracovat.
Pokud se vám neustále opakuje jeden vzorec chování (dobře se to dá vysledovat třeba ve vztazích), hledejte příčinu ve svém nevědomí. Můžete mít dojem, že je silnější než vy: racionálně tušíte, jak byste se měli správně zachovat, ale zvyk je mocnější a vy skončíte ve staré známé spirále.
Připadáte si nešťastní a bezmocní, chcete tíhu zodpovědnosti za svou spokojenost ze sebe sejmout a vložit na bedra někoho jiného: rodičů, partnerů, zaměstnavatele, společnosti.
Příklady ze života
Devětadvacetiletá Táňa nemá problém během seznamování s muži. Jakmile ale s nějakým naváže hlubší vztah, zmizí její protějšek bez vysvětlení. Táňa nevnímá svou úlohu v tomto vzorci, že jakmile se vztah začne rýsovat, něco v její mysli se "přepne" a dívka se najednou chová agresivně, protože má strach z blízkosti a nechce svému příteli připadat nudná, být na něm jakkoliv závislá. Potenciální partner pak rychle vezme nohy na ramena, protože dostal několik signálů, že ho Táňa nepotřebuje.
Bludný kruh
Zjednodušeně se dá říct, že opakujeme ty vztahy, které máme nevyřešené. V chování Táni psychoterapeut, ke kterému se obrátila, vystopoval nenaplněnou dětskou potřebu po přijetí a bezpečí. V průběhu terapie poznává, že stejnou situaci může vidět různýma očima, že začínající vztah neznamená nebezpečí. Táňa je svobodnější a uvolněnější díky tomu, že akceptuje vlastní zranitelnost.
Vyrovnání se s minulostí
Abychom se smířili s tím, co jsme dříve zažili, musíme najít cestu k sobě. Nevinit okolnosti, nepřipadat si jako oběť. Někdo to zvládne sám, jinému se kvalita prožívání prudce zvýší poté, co začne navštěvovat psychologa.