reklama

Jógová terapie místo užívání léků: Kdy může pomoci?

Trápí vás chronické bolesti či nespavost, ale nechce se vám tyto obtíže řešit konvenčně užíváním léků? Pak můžete vyzkoušet jógovou terapii, tedy jógu cílenou na konkrétní požadavky organismu.

Foto: iStock

Jóga není jen o protažení těla a budování fyzické kondice. Naopak, přibývá těch, kteří ji praktikují z důvodu řešení svých specifických zdravotních obtíží. A právě tady vstupuje do hry jógová terapie. 

"Od jógové terapie nečekejte tradiční jógu v podobě cvičení typu vinyasa, kdy se rychle a dynamicky střídají jednotlivé pozice. Terapie je tu od toho, aby pomohla a ulevila tělu. Vhodná je pro každého, kdo má pocit, že by pro něj byla klasická lekce jógy až příliš náročná, nicméně by rád těžil z blahodárných benefitů, které praktikování jógy organismu přináší," popisuje Věra Vojtěchová, zakladatelka center zdravého životního stylu Domu jógy.

K čemu je jógová terapie dobrá?

Účelem praktikování jógové terapie je obnova rovnováhy v těle. Podle východních principů v organismu vše souvisí se vším. Pokud není v pořádku jedna jeho část, promítá se to i do dalších oblastí.

"Důsledně, avšak s ohledem na zdravotní stav prováděné cvičení může zlepšit mobilitu zatuhlých kloubů a postupně celkově obnovit pravidelnou fyzickou aktivitu, která je pro organismus v řadě ohledů prospěšná," tvrdí fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7 s tím, že pravidelný pohyb, samozřejmě úměrný zdravotnímu stavu, posiluje kosterní a svalovou soustavu, podporuje zdraví srdce a cév, prospěšný je nervové soustavě a mozku, ovlivňuje i vnitřní orgány a skvěle působí na psychiku, a dokonce i aktivitu mozku.

"Blahodárně může jógová terapie působit při bolestech kloubů či zad, napomáhá také snižovat rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze," vysvětluje Pavla Daumann s tím, že její kladný efekt je podložen také v případě nespavosti, depresí či úzkostí. Podle některých studií může jógová terapie a praktikování jógy snižovat vyčerpání, a to i v případě, že je únava dána léčbou onkologického onemocnění chemoterapií či radioterapií.

V poslední době navíc přibývá průzkumů a metaanalýz přisuzujících józe mnoho pozitivních účinků na organismus. Jóga zkrátka může na lidské tělo působit terapeuticky. A právě za tímto účelem vzniklo toto její samostatné odvětví, jógová terapie.

Rozdíl mezi klasickou jógou a jógovou terapií

"Možná vás napadne, že je i klasická jóga v podstatě terapie. Blahodárně samozřejmě působí, pokud se ale jóga zaměřuje na úlevu od zdravotních obtíží, je zapotřebí, aby měl lektor dostatek zkušeností a znalostí a dokázal lekci sestavit tak, aby na dané oblasti cíleně působila. Když telefonujete s kamarádkou, může to mít terapeutický účinek, ale přesto nemůžeme povzbuzující přátelský telefonát nazývat psychoterapií. S jógovou terapií je to stejné," vysvětluje zakladatelka center zdravého životního stylu Domu jógy a instruktorka jógové terapie Věra Vojtěchová.

Při jógové terapii je proto víc než kdy jindy důležité sepětí mezi lektorem a cvičícím. Lektor nejenže vyhodnocuje a vybírá cviky, které budou pro dotyčného nejprospěšnější, ale může doporučit i změnu stravování. Výsledkem je vnitřní stabilizace a navození rovnováhy. Proto je vhodné se před skupinovou jógovou terapií sejít s lektorem na několika individuálních lekcích, při nichž společně proberete váš zdravotní stav i to, co od jógové terapie očekáváte.

I s jógovou terapií zacházejte opatrně

Máte-li nicméně nějaký zdravotní problém či trpíte-li chronickou bolestí, je podle fyzioterapeutky Daumann vhodné konzultovat praktikování jógové terapie se svým ošetřujícím či obvodním lékařem. "Ten je schopen vyhodnotit, zda není jógová terapie pro oslabený organismus až příliš namáhavá a zda může skutečně přinést žádoucí benefity v podobě úlevy od bolestí či zlepšení stavu," uzavírá odbornice.

reklama
reklama
reklama