reklama

Na jaře mnoho párů uvažuje o početí dítěte: Proč tomu tak je a jak zvýšit šanci otěhotnět?

Na jaře se budí jak příroda, tak i naše přirozená touha po potomcích. Přispívá k tomu zvýšená hladina pohlavních hormonů, ale i délka slunečního svitu. Ne každá žena ale otěhotní na lusknutí prstů, když si to zrovna přeje. Než se vydáte pro prášky, vyzkoušejte přirozené způsoby, kterými lze plodnost podpořit. Vsaďte na bylinky a meditaci.

Foto: iStock

Na jaře se budí příroda a spolu s ní očividně i naše reprodukční pudy. Mnoho párů o zplození potomka začne uvažovat právě na jaře. Proč tomu tak je? A co dělat, když se rozhodneme mít miminko a potřebujeme pomoci otěhotnět?

Podle sexuologa, androloga a gynekologa doktora Pavla Turčana má zvýšená touha po početí potomka fyziologickou příčinu. "V těchto měsících je u mužů tvorba testosteronu, mužského pohlavního hormonu, vyšší než v jiných měsících roku, a proto jsou muži více otevřeni na jaře dítě zplodit. Na obě pohlaví pak působí pozitivně delší doba slunečního svitu," vysvětluje doktor Turčan.

Někdy je ale také třeba plodnost trochu podpořit. Pokud už se delší dobu o dítě snažíte a pořád nic, možná vám pomohou následující tipy.

Eliminujte dlouhotrvající stres

Stres je pořádným záškodníkem a negativně ovlivňuje veškeré procesy v těle. Naše reprodukční schopnosti nejsou výjimkou. Pokud víte, že se stresem bojujete, vyzkoušejte meditaci. V rámci jedné studie zkoumali vědci v USA program pro léčení neplodnosti, při kterém se zúčastněné ženy naučily pouze meditačním technikám. Ženy, které měly problém otěhotnět, zvýšily pravděpodobnost otěhotnění již v prvním půlroce o 35 procent.

Krom toho existuje i mnoho adaptogenních bylin, které pomáhají tělu vyrovnat se se stresem. Zkuste Ašvagandu nebo Tulsi, což je bazalka posvátná. Oba doplňky stravy prodává například firma Ecce Vita, která se zaměřuje na potravinové doplňky té nejvyšší kvality. 

Nepodceňujte sílu bylin

Skvělou bylinkou pro podporu plodnosti mužů i žen je kotvičník zemní. Má stimulační účinek na tvorbu a rychlost spermií. U žen podporuje dozrávání vajíček. Šatavari, neboli indický chřest, je tradičně všestranně užívaná rostlina, která doprovází léčbu závažných onemocnění a léčbu impotence u obou pohlaví.

Kvalitní strava

Zajímejte se o kvalitu a původ potravin, které konzumujete. Pokud se stravou bojujete, zajímavým tipem na čtení pro vás může být i kniha doktora Freje, Stravou proti zánětu. 

Lékaři z vědecké skupiny Foresight z Anglie nashromáždili stovky údajů, které názorně předvedly souvislost mezi stravou a embryonálním vývojem, průběhem těhotenství, potraty a genetickými defekty. Jejich výsledky obsahují pouze část doporučených rad pro přípravu na těhotenství, a sice - zlepšení zvyků ve stravování, vyhýbání se kouření, alkoholu a podobně. Po této přípravě přivedlo na svět zdravé dítě během dvou let 89 procent párů, přestože ze 327 žen bylo 85 procent problémovým případem s neplodností a potraty. Všechna těhotenství byla dokončena bez komplikací a žádné ze 327 dětí nemělo jakýkoliv handicap.

Detox

Významného zlepšení ve schopnosti početí a plodnosti se dá dosáhnout cíleným vyloučením jedů z organismu. Je vhodné nechat si prostor alespoň šest měsíců na důkladné pročištění organismu. Obzvlášť pokud žena brala nějakou dobu antikoncepci, bude trvat nějaký čas, než se její cyklus opět nastartuje a zharmonizuje. Někdy to může trvat i pár let. I naše tělo samo může bránit početí, pokud musí bojovat s řadou infekcí, plísněmi a alergiemi, které oslabují imunitní systém.

Zbavte se těžkých kovů a podpořte střeva

K tomu se hodí směs bylin embliky lékařské, vrcholáku myrobalánového a vrcholáku tříslovinného. Poohlédněte se po Triphale a Helmstopu v prodejnách Ecce Vity.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama