reklama

Echinacea má vedlejší účinky, o kterých se moc nemluví: Na co byste si měli dát pozor

Echinacea je mocná bylinka, která se nejčastěji používá na posílení imunity, což se teď na jaře obzvlášť hodí. Věděli jste ale o těchto možných vedlejších účincích?

Foto: iStock

Echinacea je bylinka, která má rozhodně mnoho benefitů. Nejčastěji se používá na posílení imunity v boji a jako prevence proti nachlazení. Jedná se o přírodní antibiotikum, které má antivirové a antibakteriální účinky. Dokonce se může použít i na hojení ran. Při jejím užívání se ale taky mohou vyskytnout potíže. 

Většinou je echinacea dobře snášena, ale stejně jako u jiných doplňků stravy nebo léků se mohou objevit vedlejší účinky, u kterých byste se měli mít na pozoru. Než si doplněk stravy obsahující echinaceu pořídíte, důkladně si prostudujte ingredience. Nemusí se totiž jednat pouze o čistou echinaceu, ale kombinaci více bylin, která vám třeba nemusí dělat dobře. Také je třeba si uvědomit, že echinacea není jen jedna, existují její různé druhy, a pokud vám sedne jeden doplněk stravy, nemusí to samé platit o jiném.  

Porucha trávení

Nejčastějším vedlejším účinkem jsou potíže zažívacího traktu. Může vám být na zvracení, mohou se objevit bolesti žaludku nebo průjem. Echinaceu raději neužívejte na lačný žaludek, ale vždy s jídlem. Hodně ji zapijte. Objevit se může také dočasné znecitlivění jazyku. 

Kožní potíže

Pokud echinaceu používáte zevně (aplikujete ji třeba v podobě masti nebo tinktury na kůži) a zpozorujete zčervenání a svědivost nebo vyrážku, přestaňte ji používat. 

Alergická reakce

Vždy, když začínáte používat nový lék nebo doplněk stravy, je třeba se mít na pozoru před případnou alergickou reakcí. Pokud se vám začne svírat hrdlo, váš dech je najednou zkrácený a mělký, vyhledejte lékařskou pomoc. 

Motání hlavy a nespavost

Echinacea také dokáže způsobit motání hlavy nebo nespavost. Je rovněž dobré vědět, že dokáže prodloužit dobu, po kterou ve vašem těle působí kofein. Takže pokud začnete mít pocit, jako že jste zrovna vypili několik hrnků kávy najednou, víte, co za tím nejspíš vězí. 

I přes tohle všechno je echinacea pro většinu populace naprosto bezpečná a je skvělým pomocníkem v posílení imunitního systému. 

 

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama