reklama

10 tipů, jak si užít vánoční svátky a nepřibrat

Vánoce a váha je téma, které mnozí z nás řeší každý rok. Hlavně proto, že vánoční stoly se většinou pod tíhou všeho toho jídla propadají. Nabízíme pár tipů, jak si svátky užít, ale zároveň nemuset od nového roku hubnout.

Foto: iStock

Vánoční nálada už je všude kolem nás. To s sebou ale taky nese pěknou dávku stresu. Od vánočních nákupů až po to, co všechno ještě uvařit a dopřipravit. O tom ale přece vánoční svátky nejsou a už vůbec ne o přejídání se nezdravých jídel.

Užijte si Vánoce v klidu a pohodě a vyzkoušejte naše tipy, jak vánoční menu a celé svátky trochu odlehčit.

1) Máslu odzvonilo

Při pečení se nebojte použít místo másla třeba kokosový olej, který se skvěle hodí do sladkých jídel, oceníte zejména jeho vůni. "Nebo co třeba zkusit avokádo? V něm najdete jen zdravé tuky a spoustu vlákniny, vitamíny C i E a k tomu ještě důležité prvky jako hořčík, železo a fosfor," navrhuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

2) Jde to i bez mouky

Vyzkoušejte pečení bez mouky. Tedy samozřejmě ne úplně, jen nahraďte tu klasickou některou z alternativ. Skvělá je mouka mandlová - je bez lepku, plná bílkovin a vlákniny a ještě vám dodá důležitý vápník, hořčík a draslík. Podobnou službu vám poskytne i pohanková mouka - obsahuje vitamíny B a E, poskytne vlákninu a je také bezlepková.

3) Zapomeňte na cukr

Oslaďte si život i cukroví, ale místo cukru použijte med. "Med bychom měli zvolit nepasterizovaný, protože si uchovává více stopových prvků včetně železa. Další možností, čím můžete sladit, je stévie. Nebo lze použít rozmixované datle, které mají vysokou sladivost," navrhuje výživová poradkyně Věra Burešová.

4) Odlehčený salát

Bramborový salát je klasikou na štědrovečerním stole. I tuto klasiku lze ale odlehčit a dopřát si bez výčitek. "Zkuste salát bez majolky, kterou nahraďte jogurtem smíchaným s troškou olivového oleje, hořčicí, kyselou okurkou a cibulí. Pokud budete chtít salát ještě více dietní, můžete místo brambor použít tuřín - téměř zapomenutou zeleninu. Tuřín má navíc pozitivní účinky na trávení," navrhuje výživová poradkyně.

5) Trojobal zdravě

Pakliže vás už klasický trojobal nudí nebo chcete zvolit zdravější variantu, jde to. Smažení není zrovna to nejlepší, ale se správnou volbou tuku, jeho přiměřeným množstvím a s pomocí papírových ubrousků, se ho nemusíme bát. Velmi populárním druhem obalu se stala hraška. K tomuto obalování nepotřebujeme vejce, jen vodu. Další možnou variantou je prášek z mleté cizrny. Místo strouhanky můžeme použít také ovesné vločky nebo kukuřičné lupínky (nadrcené v utěrce válečkem). 

6) Svátky nejsou časem přejídání

Vánoční svátky nejsou příležitostí, kdy zapomenout na zásady zdravé stravy a pustit se do bezhlavého přejídání. Určitě jsme pro dovolit si více sladkého nebo sklenku vína navíc, ale přejídání se vyhněte, budete litovat. Ne nadarmo právě o svátcích končí spousta z nás s bolavými žaludky či podrážděnými žlučníky u lékařů.

7) Suchý přípitek

Alkohol ke svátkům neodmyslitelně patří. Pokud vás netrápí jakákoli omezení, určitě si alespoň k přípitku sklenku dáte. I v tento moment máte ale několik variant. Suchá, lehká vína obsahují mnohem méně cukru než likéry a šampaňské. Ke skleničce suchého bílého vína přidejte sklenku vody. Nezapomínejte vypít minimálně 1,5 litru obyčejné vody v průběhu dne. Nepřehánějte to se sladkými limonádami a džusy, které si o svátcích většinou hojně dopřáváme.

8) Dětský jídelníček

Nezapomínejte ani na děti. Určitě jejich stravování neomlouvejte svátky a tím, že jednou za rok si mohou dopřát. Nejmenší děti si na spoustu potravin zatím zvykají, především jejich žaludek a zažívaní. Obezřetní buďte i s nejrůznějšími oříšky, jedlými ozdobami na cukroví - na vše, co by dítě mohlo vdechnout. Hlídejte také množství cukru.

9) Nikdy ne hladoví

Nejen o svátcích dobře známe pocit, kdy následkem téměř vyhladovění sníme vše, na co narazíme. Proto buďte chytří a připravení. Jestli vás čeká oslava a na ní spousta dobrot, dejte si menší jídlo už doma. S tím souvisí i rada, ať jíte v klidu. Už rodiče nás upozorňovali, ať tolik nehltáme. O svátcích, při přeplněných stolech, to platí obzvlášť. Jezte pomalu, přemýšlejte nad tím, co jíte. Jídlo do sebe bezhlavě "neházejte".

10) Pohyb i o svátcích

Ačkoli venku bude zima a vám doma pod dekou u pohádek až moc dobře, mějte silnou vůli a běžte se s rodinou projít a protáhnout. I krátká procházka vašemu tělu prospěje.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama