reklama

Otestujte se: Jste skutečně dospělí a emocionálně zralí?

Položte si následující otázky, které pochází od známého filozofa a spisovatele Alaina de Bottona a jeho organizace pro duševní rozvoj The School of Life.

Foto: iStock

Ačkoliv za oficiálně dospělé jsme podle zákona považováni v 18 letech, podle společenských zvyklostí třeba s první výplatou, samostatným bydlením či manželstvím, skutečnost je mnohem složitější. Opravdová dospělost znamená přijetí, smíření i větší empatii.

Odpovězte si poctivě na otázky níže, které vám napovědí, zda jste stále jako děti bez ohledu na to, kolik svíček jste sfoukli na posledním narozeninovém dortu.

1. Chápete, že když se někdo ve vašem okolí chová špatně, trestá se sám. Rozumíte, že se jedná asi o někoho, kdo sám zažívá velké psychické nepohodlí.

2. Došli jste k poznání, že ostatní nejsou jasnovidci a nemohou vědět, co se odehrává ve vaší hlavě. Pokud něco potřebujete, řeknete si o to.

3. Připustíte si, že občas něco pochopíte jinak, než jaký byl záměr. Jakmile si nedorozumění, přivozené vaší mylnou dedukcí, uvědomíte, dokážete se omluvit.

4. Přestanete si myslet, že každý, kdo vám něco pochválí, je jen zdvořilý. Znáte své kvality a dokážete si připustit, že něco umíte.

5. Vnímáte opravdové sebevědomí jako sebepřijetí. Víte, že můžete být se sebou v klidu a spokojení, i když nejste dokonalí.

6. Odpustíte svým rodičům. Už si nemyslíte, že vám zkazili život nebo že jsou zodpovědní za vaše neúspěchy.

7. Každý si občas někdy stěžuje, ale ze zkušenosti, kterou jste získali, už to vnímáte spíš jako volání po pozornosti než coby bytostný negativismus.

8. Času v životě máme všichni málo. Proto ihned dokážete formulovat svoje stanovisko, pokud se vám něco nelíbí.

9. Každý den se snažíte soustředit na to, abyste ho prožili podle svých vnitřních hodnot. Podle toho, co si doopravdy přejete vy, nikoliv jiní.

10. Dokonalost neexistuje, na to už jste přišli před lety. Teď usilujete o "dostatečně dobré".

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama