reklama

Zbavte se chronické bolesti, alergií nebo úzkosti: Pomůže terapie EFT

EFT terapie se ve světě řadí mezi velmi uznávané techniky psychologie, u nás o ní zatím ale stále moc lidí neví. S terapeutkou Annou Paškovou jsme si povídaly o tom, s čím vším nám může terapie pomoct a jak vůbec probíhá.

Foto: iStock

Metoda EFT neboli v angličtině "tapping" (ťukání) slibuje okamžitou úlevu od potíží jak fyzického, tak psychického rázu. Terapeutka Anna Pašková vysvětluje, jak to vůbec celé funguje a co pomocí této terapie lze vyléčit. A že toho není málo.

Nejdříve na úvod, co to ta EFT terapie vlastně je?

EFT je takzvaná "Emotional Freedom Technique", neboli terapie emoční psychologie. Je to úžasná věc, která odblokovává naše negativní emoce. Pokud je neřešíme, přetvoří se v problémy fyzického nebo psychického charakteru. I problém fyzického charakteru totiž často s emocemi souvisí. Příčina bývá spojena s minulostí, často s naším dětstvím. Krom toho, že vedu s klientem pohovor, pokládám mu přímo cílené otázky. Celý proces pak spočívá v tom, že poklepávám konečky prstů na určitá místa na těle, hlavně na rukou, hlavě a trupu. Tyto body totiž ukončují energetické dráhy, které probíhají celým naším tělem. Pokud jsou něčím narušeny (například nějakou událostí, strachem, úzkostí), naruší se i celé naše energetické pole a tělo nefunguje, jak by správně mělo. Buď se to pak překlopí do fyzické zátěže nebo psychické újmy.

Anna Pašková

Anna Pašková

Anna Pašková se o psychologii a lidskou mysl zajímá už od dětství. Uměla lidem vždy pozorně naslouchat, a pro mnohé přátele i rodinu se stala takovou svěřovací vrbou. Už téměř 20 let pracuje v úzkém kontaktu s lidmi, zejména pak s ženami. Vlastní totiž kosmetický salon, ve kterém si denně vyslechne mnoho příběhů. To byl také jeden z důvodů, proč se rozhodla absolvovat kurz emoční psychologie v EFT Institutu v Praze. Certifikovanou terapeutkou se stala, protože pomáhat ženám, aby byly nejen krásné, ale i šťastné a sebevědomé, bylo vždy její velké přání. Jejím cílem je, aby se ženy nebály udělat ve svém životě změnu a šly za svými sny. Více o Anně se můžete dozvědět na www.eft-terapeutka.cz.

Když říkáte energetické dráhy, myslíte tím meridiány, s nimiž pracuje čínská medicína?

Ano, jsou to meridiány. EFT terapie z čínské medicíny trochu vychází, podobá se do jisté míry akupunktuře, ale nepoužívá žádné jehly. Metodu EFT vymyslel Američan Gary Craig, který se jí zabývá už od 80. let. Zjistil, že když se tyto dráhy zaktivují i jen pomocí poklepu a opakováním konkrétního problému, tak se tělo dokáže odblokovat a nastolí se rovnováha.

S jakými problémy za vámi lidé nejčastěji chodí?

Je to různé. Hodně lidí chodí s migrénami, ale měla jsem i případy chronické bolesti lokte, kolene. Z mé vlastní zkušenosti, kterou mám necelý rok, je fyzických problémů méně než psychických. Často za mnou lidí chodí se strachem, který ústí z nízkého sebevědomí. Většinou i fobie, panické úzkostné ataky, to bych řekla, že je v současné době takový "fenomén". Často se mnou lidé řeší vztahové a pracovní záležitosti, u kterých se často ale stejně dojde k tomu, že ten problém ústí už někde v minulosti, v dětství, a proto se těm lidem nedaří ten problém řešit. Řekla bych, že EFT je dobrá naprosto na všechno. Od fyzických, přes psychické problémy, až po alergie a traumata.

Jak taková terapie vlastně probíhá? Zmínila jste, že na začátku pokládáte otázky terapeutického charakteru, pak jste taky zmínila poklepávání.

Vždy se klienta nejdříve zeptám, s čím za mnou přichází. Kolikrát lidé začnou chrlit hned několik problémů najednou, já si to pak vše zapíšu a zeptám se, který z nich je teď nejdůležitější. Terapie trvá přibližně od jedné do dvou hodin, déle ne, protože poté už je nejen terapeut, ale hlavně klient docela unavený. Nejdříve tedy vybereme jeho nejpalčivější problém a ten pak řešíme postupně.

Jak vlastně řešíte fyzické problémy klientů?  

Nejprve se chci dostat do chvíle, kdy člověk zaznamenal problém. Jak se v ten okamžik cítil. Poté na něj začnu postupně ťukat, zatímco on opakuje, co ho trápí. Ptám se taky na škálu od jedné do deseti, jak moc ho to bolí a děláme takových ťukacích koleček několik. V meridiánech začíná proudit více energie a klient se začne otevírat a rozbalovat jako cibule. Začínají ho napadat další věci: "Aha, já si pamatuji, že to bylo tenkrát, když.." Mě nejvíce zajímá, jaké emoce v té době, kdy se to stalo, cítil. Měl by si zavřít oči, vžít se zpátky do té situace a pak ťukáme na ty emoce. Trvá to tak dlouho, dokud problém v danou chvíli neodezní. Třeba se i stane, že pokud má problém s kolenem, přestane ho v danou chvíli bolet. Musí se jít do hloubky, většinou je fyzická bolest ovlivněná nějakou situací, která je navázaná na negativní emoce a ty je potřeba odblokovat. To je to jádro pudla.

Takže většinou to má okamžitý efekt?

Samozřejmě existují případy, kdy je nutné mít terapii několikrát po sobě, hlavně když to jsou traumata z dětství. Ale u těch jednodušších bývá efekt okamžitý. Občas se bezprostředně po terapii může stát, že se člověku přitíží, ale to je skutečně jen proto, že se léčíme. Klientům vždy říkám, aby počkali až týden, protože tím, jak aktivujeme energetické dráhy, vše se otvírá a doznívá.

Je nutné jíž vždy za terapeutem nebo můžeme terapii provozovat sami na sobě?

Když člověk ví, jak na to, může to zkusit i sám. Měl by být ale poučen od terapeuta. Funguje to, když máme nějaký náhlý vztek, úzkost. Mě samotné to upřímně ale moc nejde. Když mám nějaký větší problém, vždy jdu za svou terapeutkou. V dnešní době si to ani neuvědomujeme, ale jsme neustále upracovaní, uhektění a držíme v sobě spoustu negativních emocí. A proto stejně jako chodíme na kosmetiku a pedikůru, tak bychom měli pečovat i o svou duši, i když třeba nemáme žádné trauma. Jednou za dva nebo tři měsíce je fajn si na takovou očistu proto zajít.

Musí člověk této technice věřit, aby to fungovalo? Pro mnohé lidi je to možná už něco za hranicí racionálního chápání.

Také jsem tu otázku mívala. Moje švagrová je velmi šikovný psychiatr a i když samozřejmě předepisuje i léky, používá i jiné techniky a metodě EFT je nakloněná. Ona sama říká, že je tato metoda naprosto geniální, nejedná se o placebo nebo nesmysl, který by nebyl dokázaný. Opravdu dochází k odblokování emocí. Často mi lidé po terapii děkují. Každopádně meridiány v nás probíhají, určitě lidé znají akupunkturu, reflexní terapii - s body na nohou se dá mnoho věcí odblokovat a zjistit. A tohle je velmi podobný princip. Navíc poklepávání je asi jen asi 50 procent, ten zbytek je správné vedení a otázky, zabývání se mnohdy skrytými emocemi. Občas odhalíme věci, které jsou bolavé a my se jimi nechceme zabývat. Kdybych nebyla o účinnosti této metody přesvědčena, nikdy bych se jí nezabývala.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama