reklama

Vypořádejte se s negativními myšlenkami jednou provždy

Vymanit se z nekonečné spirály negativních myšlenek není jednoduché, ale stojí to za to. Naučte se, jak přemýšlet pozitivně - jednou provždy.

Foto: iStock

Myšlenky se vám neustále honí hlavou a ne a ne přestat? A většinou bohužel nejde o nic dvakrát příjemného. Než se nadějete, už se kácíte pod návalem stresu, depresivních myšlenek a bezesných nocí. Poznáváte se?

Může jít o cokoliv. Dostanete na starosti projekt, který je v danou chvíli nad vaše síly a den za dnem vás děsí ta kopa práce, co je před vámi. Nebo se stane to, že šéf dorazí do práce naštvaný a vy se hned začnete bát o svou pozici. Najednou se přistihnete, jak přemýšlíte nad fiktivním scénářem, kdy si vás šéf zavolá do své kanceláře, začne na vás křičet, vyhodí vás, vy si budete muset sbalit všechny věci a pak se dostanete až k tomu, že začnete dumat nad tím, jak budete platit nájem.

Všechen tento chaos ale vznikl pouze na základě jedné malé domněnky, kterou jste si v hlavě utvořili. Krom toho, že šéf je nejspíš jen zavalený svými vlastními problémy, se celý tento proces opakuje až příliš často - s kamarády, partnery nebo když stojíme tváří v tvář nějakému důležitému rozhodnutí.

Pozor na fiktivní scénaře

Vtipné je, že často je celá tato naše úzkost a stres vybudovaná na základě událostí, které se ještě vůbec nestaly a ani se stát nemusí. Psychologové odhadují, že přes den máme okolo 60 000 myšlenek a z toho je 95 až 99 procent opakovaných. Kvůli tomuto opakování a neustálému přemýšlení nad tím samým, jsme pohlcení v točícím se kole našich negativních myšlenek, které nás jen blokují a táhnou ke dnu.

Můžete si vybrat

Je ale třeba si uvědomit, že vždy máme volbu. Nejdříve si tento koloběh věcí musíme uvědomit a naučit se být dostatečně přítomní na to, abychom se mohli přistihnout, jakmile se to děje. Pak můžeme jednat proaktivně a něco změnit. Chce to cvik a není to snadné, ale stojí to za to. 

Jak na to?

Gabrielle Bernstein, jedna z nejúspěšnějších autorek knih osobního rozvoje, má jednoduchý tip, jak na to. Pokaždé, kdy začne vaše mysl přemýšlet negativně, změňte perspektivu.

Když si vezmeme za příklad naštvaného šéfa, který přišel do práce ve špatné náladě, mohla by podle Gabrielle změna vaší perspektivy (a tím pádem i vašich myšlenek) vypadat následovně: "Vím, že je ve špatné náladě, ale je to nejspíš kvůli něčemu, co se mu přihodilo, se mnou to nijak nesouvisí. Věřím tomu, že můj pozitivní přístup k životu mi pomůže si práci udržet. Vím, že jsem ve své práci dobrá a lidé okolo si mně váží. Věřím ve své schopnosti a v to, co dokážu. Moje práce je v bezpečí. Jsem v klidu. Všechno je v pořádku tak, jak má být."

I když se tento proces zpočátku nemusí zdát úplně přirozený, je tento myšlenkový pochod o dost více konstruktivní, než jen dokola kroužit okolo negativních iracionálních myšlenek.

Gabrielle Bernstein taky zmiňuje, že jakmile se přepnete z negativního do pozitivního modu, začnete přitahovat více pozitivních věcí do vašeho života. Nabádá k tomu, abychom věřili v sílu myšlenky a brali je seriózně.

Omilostněný polský šaman o rituálech s ayahuascou a měsících ve vazbě. Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama