Připravte tělo na celý rok. Bylinky na únavu, pro krásu i hubnutí
Jaro je obdobím, kdy bychom měli tělo trochu pročistit a připravit ho na zbytek roku. Máme pro vás tip na několik skvělých bylinek, které vám s tím pomůžou.
S bylinkami jsem se začala kamarádit už jako dítě, protože moje babička byla osvícená žena a mnohé o nich věděla a také je v praxi používala.
Mé spojenectví s bylinkami trvá dodnes, a i když je jejich užívání běh na dlouhou trať a nezabírají tak rychle jako chemické léky, jsou skvělým pomocníkem při domácí léčbě.
Spaní a psychická pohoda
Problémy se spánkem můžou být způsobené mnoha věcmi, v dnešní době mezi ty nejběžnější patří stres. Jako první krok k dobrému spaní je tedy třeba vyladit psychickou pohodu. Tam můžete zkusit třeba chronicky známou levanduli, nakapejte kvalitní esenciální levandulový olej do aromalampy, difuzéru nebo zvlhčovačky vzduchu hned po příchodu z práce a nechte ji rozvonět se bytem až do doby než jdete spát.
Také dobře funguje koupel s přírodní levandulovou přísadou. Pro ty, kteří jsou ve stresu, doporučuji popíjet před spaním čaj z meduňky, ta zklidní rozbouřené nervy a měla by vás také ukolébat ke spánku.
Pokud jemnější bylinková léčba nezabírá, zkuste kozlík lékařský - určitě jste slyšeli, zejména od babiček, že braly valeriánské kapky pro dobrý spánek - tak tedy valerián alias kozlík je opravdu účinným prostředkem na spánek. Jedním z návodů na kozlíkový výluh je: Vezměte pět gramů kořene kozlíku a zalijte ho asi dvěma deci studené vody, nechte jeden den odstát, přeceďte a vypijte před spaním.
Detox a hubnutí
V zimě bychom měli jíst hodně teplých a třeba i tučnějších potravin, aby tělo bylo v teplíčku a nervy se obalily a my jsme v pohodě přežili zimu. Na jaře je pak třeba odlehčit váze i toxinům, které se v těle během zimy nahromadily. V takovém "zeleném detoxu" nám můžou pomoci i tyto bylinky: Kopřiva dvoudomá je jarní klasikou, nejlepší je nasbírat si ji někde na výletě, mladé lístky kopřiv mají ty správné "grády", ale dobrý je i čaj od bylinkáře. Pijte kopřivu třikrát denně, dvě deci po dobu šesti týdnů, a krásně očistíte organismus.
Játra a ledviny, které je na jaře třeba důkladně pročistit, dobře detoxikuje pampeliška, tedy smetánka lékařská. Nasbírejte si čerstvé lístky pampelišky a přidejte je třeba do salátu. A jak je to s tím hubnutím? Samozřejmě jen bylinkami nezhubnete, ale některé z nich vám při shazování kil pomůžou. Pokud trpíte zadržováním vody v těle, zkuste čaj z kontryhele, ten by se měl pít asi dva týdny, pak je třeba si dát pauzu.
Metabolismus zrychlí a posílí také zázvor, vybírejte menší kousky, které jsou plné šťávy, nebo ženšen, který prý navíc omlazuje orgány. Při hubnutí je důležité mít v kondici mimo jiné i játra, na ty skvěle funguje ostropestřec mariánský, můžete ho zkusit ve formě oleje - každé ráno si zamícháte, třeba do moštu, lžičku oleje a vypijete. Kúra by měla trvat asi tři nebo čtyři týdny, aby byla účinná. Pokud trpíte na nadýmání a těžkost po jídle, mohl by vám také pomoci fenykl, popíjejte fenyklový čaj a metabolismus se zlepší.
Krásná pleť i vlasy
Spaní funguje, metabolismus také a teď už stačí doladit "vnějšek". Krásu pokožky zlepší heřmánek, ten je antiseptický, čistí krev i kůži, chutná lahodně, takže ho můžete popíjet třeba po ránu k snídani, a jako vždy, aby to mělo efekt, je nutné bylinku pít tři nebo čtyři týdny nejméně. Bylinkovým kamarádem, který skvěle ovlivňuje stav naší kůže, je i měsíček, vyzkoušejte ho třeba v kosmetice, pokud vám roste na zahrádce, můžete si v době květu vyrobit mast.
U ženských chorob, ale také na kůži se hodí čaj s řebříčku obecného a účinná je také přeslička rolní. Na vlasy pak výborně funguje rozmarýn - pokud padají - stačí si do několika lžic olivového oleje podle délky vlasů nakapat kvalitní esenciální olej z rozmarýnu, vše nahřát ve vodní lázni a pak olej vmasírovat do vlasové pokožky a nechat 15 až 20 minut působit.
Na mastné vlasy dobře zabírá oplach z kopřivy nebo levandule - nechte polévkovou lžíci byliny provařit v horké vodě, zceďte a nechte vychladnout, na závěr mytí vlasů je výluhem spláchněte a už neoplachujte. Pokud vás svědí pokožka hlavy, oplachujte vlasy mátovým výluhem.