reklama

Seznamte se: Je tu nová bezlepková léčivá superpotravina

Pohanku, quinou, či různé druhy rýže známe asi všichni. Pokud už vás tento ohraný repertoár nudí, přivítejte v jídelníčku další přirozeně bezlepkovou obilovinu.

Foto: iStock

Pokud jste milovníci ovesných vloček (třeba i bezlepkových), quinoy nebo hnědé rýže, pak zbystřete, následující obilovina vás určitě bude zajímat.

Řeč je o slzovce obecné. Ta není jen tak obyčejnou obilovinou, je přirozeně bezlepková a v tradičním čínském léčitelství se používá k detoxikaci organismu, má totiž silné čisticí účinky. Najít ji můžete i pod názvy, jako je Perličkový ječmen nebo Jobovy slzy.

Tato obilovina má vysoký obsah bílkovin (6 gramů na půl hrnku), obsahuje esenciální amino kyseliny a vitamin B. Je tak skvělým doplňkem pro vegetariány a vegany, kterým tyto látky mohou chybět.

Zdravotní benefity

Lehce se tráví a v čínské medicíně se používá u mnoha onemocnění, jako například proti průjmům, horečce, zánětům močového měchýře i různým nádorům. Ne nadarmo se jí přezdívá bílá perla východu. Jde o antioxidant, který čistí organismus od různých nánosů, léčí žlučníkové a ledvinové kameny, vysoký krevní tlak a říká se, že může být i užitečný pomocník při Crohnově chorobě. Pokud vás jiné obiloviny nadýmají, určitě dejte slzovce šanci.

Slzovka se hodí, i pokud máte problémy s kůží, pomáhá totiž při léčbě lupénky a akné. Udržuje pokožku hebkou a vláčnou a má protizánětlivé účinky. V jihovýchodní Asii, odkud pochází, se pije i její odvar a ten se používá v boji proti alergiím nebo překyselenému žaludku.

Jelikož má slzovka obecná tak silné protizánětlivé účinky, začíná se zkoumat i její vliv a role v prevenci a boji s rakovinou. Jedna studie už dokonce potvrdila, že slzovka dokáže zmenšit nádor u myší.

Jak s ní vařit?

Slzovku jednoduše zařadíte do vaší stávající kuchyně. Chutná skvěle klasicky vařená jako příloha, můžete ji přidat do polévek, nebo jako snídani místo ovesných vloček. Dá se jíst nasladko i naslano. Pokud budete slzovku vařit, vodu nevyhazujte, ale přidejte třeba do polévky, odvar ze slzovky totiž taky působí proti různým zdravotním potížím.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama