reklama
 

Ajurvéda: Systém lékařství starý tisíce let. Jak se podle ní stravovat?

Ajurvéda, systém tradičního lékařství starý 5000 let, je zase na vzestupu. Jaké jsou základní ajurvédské principy a jak se podle tohoto systému stravovat?

Foto: iStock

Ajurvéda se v dnešní době skloňuje ve všech podobách. A je to relativně úsměvné, protože tento starý systém tradičního lékařství s původem v Indii je na světě už okolo 5000 let. Vypadá to, že v dnešním technologickém světě jsou tyto staré poznatky a návrat ke kořenům potřeba více, než se zdá.

Jedná se o vědu holistickou, což znamená, že se zabývá celým člověkem a tak když je někde nějaký problém, snaží se na něj nahlížet komplexně. Nesnaží se potlačovat příznaky, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Více než léčbou se zabývá prevencí.

Jak ajurvéda funguje

Hlavním principem ajurvédy je žít v souladu s přírodou a s konstitucí, která nám byla od narození dána. Právě podle ní a podle klimatických podmínek ajurvéda doporučuje ideální stravu, procedury a celkovou životosprávu člověka. Je založena na individualitě každého jedince.

Podle ajurvédy má každý člověk už od narození zcela jedinečný poměř tří dóš a pokud jsou v nerovnováze, způsobuje to onemocnění a různou bolest. Tyto dóšy se nazývají Vata, Pitta a Kapha. Nachází se v každém z nás, jen u každého v jiném poměru.

Stravování podle ajurvédy

Autorka kuchařek a knih o výživě Jasmine Hemsley zrovna vyadala novou knížku s názvem "East to West", ve které shrnuje ajurvédské principy a nabízí čtenářům, jak se začít podle systému ajurvédy stravovat. "Pokud je to možné, jezte čerstvé a lokální potraviny, ne moc, ne málo. Jakmile se dostanete do svého rytmu, nebudete potřebovat jakoukoliv kontrolu kolik toho sníte, nebo se nutit k tomu, abyste jedli více zeleniny, začnete totiž více vnímat, jak se vaše tělo cítí a rozhodovat se podle toho," shrnuje Jasmine.

Je nutné si uvědomit, že stravovat se ajurvédsky neznamená dietu. Pokud z nějakého důvodu nemůžete jíst věci, které vám dělají dobře, můžete alespoň implementovat tipy na to, aby vám dobře fungovalo vaše trávení (v ajurvédě se tomu říká agni - oheň). Pokud nic nefunguje a stravovat se dobře zkrátka nemůžete, ať už kvůli cestování nebo stresu, jsou tady další systémy, kterými své tělo můžete podpořit, například jóga nebo meditace. S ajurvédou zkrátka nic není černobílé.

Jak vypadá takový den s ajurvédskou stravou? "Ráno začněte lehkou a teplou snídaní, která nastartuje vaše trávení a den, stejně tak večeře by měla být lehká a pár hodin předtím, než půjdete spát, aby mělo tělo možnost ji strávit. Přes oběd je vaše trávení nejsilnější, proto můžete zvolit maso, luštěniny, nebo další těžší jídla. Taky pokud plánujete sníst nějaké jídlo, které víte, že pro vás není úplně nejlepší, ale máte na něj chuť, je přes oběd ideální doba. Vaše tělo to spíše stráví," doporučuje Jasmine Hemsley.

Ajurvédské principy, které můžete aplikovat hned teď

  • Dejte přednost čerstvým pokrmům připraveným doma
  • Pijte vodu pokojové teploty, vyhněte se příliš studeným nápojům.
  • Řiďte se vašimi vlastními chutěmi a nejezte něco jen proto, že si myslíte, že byste měli. Ale pozor na chutě způsobené špatnými návyky.
  • Nejezte těsně před spaním. Dejte tělu čas potravu strávit.
  • Jezte v klidném, příjemném prostředí a když jíte, tak se soustřeďte pouze na to. Nedívejte se u toho na televizi a nečtěte si knihu.
Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama