reklama

6 chyb, které na sociálních sítích dělají lidé s nízkým sebevědomím

Všichni takového člověka známe. Na Facebooku nebo Instagramu se projevuje způsobem, nad kterým občas nechápavě krčíme rameny, potají se mu ušklíbneme nebo se na jeho účet pobavíme.

Foto: iStock

Sociální sítě totiž nejsou už jen místo, kde se bavit se známými. Vytváříme tam profil, kterým se prezentujeme světu. Tedy i zaměstnavateli, potenciálním partnerům a úplně cizím lidem.

Úskalí Facebooku, Instagramu a dalších sítí je, že o nás mohou vyzradit víc, než tušíme. Nejde jen o to, že tu sdílíme fotky z dovolené a články, které nás baví. Ale podle toho, co tu na sebe pravidelně prozrazujeme, se dá vycítit naše duševní naladění, slabosti nebo mindráky. Co se tedy nevyplácí vystavovat na odiv?

1. Agrese

Věčným negativistům se nelíbí nic. Od počasí (když svítí slunce, je moc horko, pak prší, a to je tedy mizerné léto) po názory ostatních. Dřív mohli své černé vidění světa projevovat v úzkém okruhu svých známých, případně v rámci nahodilé konverzace třeba v obchodě, ale teď mají virtuálně k dispozici vlastně kohokoliv. Potlačená agresivita vede k velké nespokojenosti, kterou pak máme tendenci vyjadřovat přehnanou kritikou vůči svému okolí. Nikdo nám není dost dobrý: politici, sportovní rozhodčí, sportovci, celebrity. 

2. Šikana

Ve společnosti některých uživatelů sociálních sítí máte stejný knedlík v krku jako na základní škole, když vám ubližovali spolužáci. Akorát od virtuálních trapitelů nemáte pokoj, když přijdete domů. Píší vám ošklivé komentáře nebo zprávy, veřejně vás ponižují nebo zostuzují někoho jiného? Pak vězte, že je to chování člověka, kterého vlastně musíte litovat. Druhého shazuje jen proto, aby se sám na chvilku cítil o malinko lépe.

3. Přehnané chlubení

Sdílet své úspěchy je úžasné, ale když i z komára uděláte velblouda, počítejte s tím, že se tím svému okolí budete zajídat. Je skvělé, když si třeba uděláte selfie se slavnou osobností, ale ještě to neznamená, že jste teď sami celebritou. Ani ranní běh z vás olympijského maratonce nedělá, ačkoliv je záslužné, že sportujete. Pokud děláte něco jen proto, že chcete, aby vás druzí oceňovali, potřebujete najít svou vlastní hodnotu sami v sobě, nikoliv v názoru okolí.

4. Nekonečná selfie

Ráno ve výtahu vám to slušelo a my vám gratulujeme. V poledne na obědě taky a večer ve fitku, no krása nesmírná. Proč to ale musí vidět všichni, kdo vás sledují? Vždyť pokud se cítíte dobře ve své kůži, nepotřebujete špulit rty a netrpělivě kontrolovat, kdo vám napíše, jak přitažliví jste.

5. Kontrast s opravdovým životem

Třeba váš soused, kterého denně potkáváte s jeho milovanou čivavou Flufíkem. Ano, ten, co pořád sdílí videa se siláckým podtextem, nebo kolegyně, která se na Facebooku vysmívá neupraveným lidem v dopravních prostředcích, ale sama už léta zapomněla na pedikúru. Chceme, aby nás okolí nějak vnímalo, a to je zcela přirozené. Ale neustále postovat něco, co má ostatní utvrdit v image, kterou se vší silou snažíme vybudovat, je hrozná křeč. Totéž platí o jedincích, kteří měsíce šetří na návštěvu restaurace nebo sní o kabelce jen proto, aby se mohli ihned pochlubit na Instagramu. Komu tím chceme něco dokázat?

6. Drama

Kdo nemá takového člověka ve svém virtuálním okruhu, ten se vlastně připravuje o denní dávku bulváru. Těmhle jedincům se totiž pořád něco děje: kolega snědl jejich jogurt v ledničce, v tramvaji jim někdo šlápl na kuří oko nebo naopak ze včerejšího mejdanu mají pořádnou kocovinu. Nebojí se ani popsat hádku či rozchod s partnerem, od kterého se každý týden stěhují, a na Facebooku vyhlašují pátrání po novém bydlení. Touží hlavně po pozornosti, bez které se cítí bezcenní. Pomoct jim může hlavně psychoterapeut.

reklama
Doporučené recepty
    reklama