reklama
 

Proč jsou krkavci lepší rodiče?

Dnešní rodiče jsou často přehnaně úzkostliví ve snaze obstát ve své roli co nejlépe. A také kvůli bezpečnosti svých dětí. Výsledkem jsou dospělé ratolesti, které jsou nesamostatné.

Foto: iStock

Odpověď na to, jak co nejlépe obstát ve složité rodičovské roli a nezbláznit se z toho, nabízí kniha s příznačným názvem Proč jsou krkavci lepší rodiče.

Ačkoliv si pod pojmem krkavčí rodiče představujeme někoho, kdo zanedbává své děti, ve skutečnosti je to naopak. Krkavci svá mláďata zahřívají, nosí jim potravu, dávají jim napít. Hnízdo opouští až ve chvíli, kdy jsou schopná si hledat obživu samostatně.

Důvod, proč mají tak špatnou image, pravděpodobně tkví v tom, že jsou černí, což je v naší kultuře barva smrti. Krkavčí rodiče však mohou velmi dobře posloužit jako pozitivní příklad: umožní svým mladým vylétnout z hnízda, ale nenechají je napospas sobě samotným.

Umožnit dětem zkoumat svět

Naše ratolesti v souvislosti se svým vývojem projevují zájem a zvědavost o vše okolo. Už malé batole chce co chvíli do náruče, ale pak se zase odtahuje, abyste ho dali na zem. Jak řekl básník Johann Wolfang Goethe: "Děti potřebují kořeny i křídla."

Bez výčitek do práce

V současné době se v České republice rozhořela diskuse, zda patří dvouleté děti do školky. V zahraničí je ale běžná praxe taková, že se matka už několikaměsíčního miminka vrací do práce. Jsou tam na to vybavené jesle a sehnat chůvu je docela snadné. I tak ale ženy samozřejmě trpí, protože si přejí být se svým dítětem. Loučení je ale složité, i když už máte doma "tříleťáka". Autoři knihy o krkavčích rodičích doporučují, aby dítě mělo několik osob, kterým může důvěřovat (učitelka ve školce, prarodiče, chůva) a pevné rituály (ranní pomazlení, společná snídaně, pohádka na dobrou noc). Rodiče, kteří chodí do práce, co je těší a kde jsou úspěšní, jsou pro dítě velmi pozitivním vzorem.

Puberta neznamená konec výchovy

I když máme často pocit, že intenzivně se máme věnovat malým dětem, protože náš dospívající potomek nás nepotřebuje, a hlavně nás štve, nestahujme se ze vztahu. Pokud jim poskytneme příliš volnosti, necháme je padnout. Musíme si jako matka a otec uvědomovat svou odpovědnost právě v období adolescence. Nečekejte ovšem, že to budou ratolesti nadšeně akceptovat. Uchovat byste si měli ale vzájemnou úctu a respekt.

Puberťáci chtějí rodiče, co budou právě jako krkavci: berou je dostatečně vážně a poskytují jim přiměřenou svobodu, aby mohli najít sami sebe. Zároveň by ale měli rodiče v případě potřeby poskytovat oporu a navíc sloužit jako třecí plocha a stát si na svém, aby s nimi dospívající mohli prožít bezpečný konflikt a dál se osamostatňovat. Víc se můžete dočíst v knize Proč jsou krkavci lepší rodiče, kterou vydalo nakladatelství Portál, seženete ji za 219 Kč.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama