reklama

Máte toho moc? 6 tipů pro pomalejší život

Je to možná maličko absurdní, že se musíme učit věci, které byly dřív automatické a přirozené, přesto bychom se k nim měli zase trochu vrátit. Kvůli klidu. Kvůli duševní hygieně. Kvůli sobě.

Foto: Shutterstock

Co nejdůležitějšího je třeba udělat pro to, abychom nezblbli z života, který nabral rychlost šinkansenu?

1) SOS zklidnění

Je to už možná trochu protivné, jak se o správném dýchání v poslední době všude mluví, takže vám to už může lézt poněkud na nervy, ale jogíni mají fakt pravdu: Podle lektorky jógy Zuzany Klingerové vám právě dechová technika pomůže zklidnit mysl. Jste ve stresu? Položte ruce na uši, zavřete oči a zaměřte se jen na svůj dech. Vnímejte, jak vzduch, který vdechujete a vydechujete prochází vaším nitrem. S nádechem cítíte chlad, procházející přes nos, s výdechem teplo. Zkuste naslouchat jen vašemu dechu. Zůstaňte tak třeba jen pár vteřin.

2) Buďte někdy off-line

Internet a všechna známá sociální média nás většinou mají v hrsti. Jsme závislí až běda a málokdo si to dokáže přiznat. Kadý den si stanovte čas, kdy budete odpojeni od zbylého světa, jakým je Facebook a spol. A ten čas opravdu dodržujte. Ve stanovenou dobu neberte telefony, neodpovídejte na maily, většinou všechno počká. Málokdo z nás má natolik urgentní profesi, na které závisí životy druhých lidí.

3) Všímejte si sami sebe

Vyzkoušejte meditaci. Zkuste se pohodlně posadit tak, aby vám sed byl příjemný. Použijte meditační polštář, opřete se zády o stěnu nebo se posaďte na židli… To je na vás. "Pokud vám nečiní problém pozice Lotosového květu - Padmasana, zůstaňte v ní. Zavřete oči a jen pozorujte tok vašeho dechu. Nechte vaše myšlenky plynout a jen je pozorujte jako nestranný divák v kině. Klidně nechte vaši mysl, ať vymyslí i ty nejbláznivější scénáře. Používám tuto meditační techniku, když se má mysl dokola zaobírá nějakým problémem a nemůže najít řešení. Po meditaci mám pocit, že mi někdo sundal těžký batoh z ramen a má mysl je jasná," říká Zuzana Klingerová.

4) Vytvořte si denní řád

Naše tělo i mysl touží po vnitřním řádu a pravidelnosti. Postupně, po malých krůčcích upravujte váš denní režim: Kdy se budíte, kdy pracujete, kdy si vytvoříte čas na relaxaci a kdy budete chodit spát. Pokud se rozhodnete k radikální změně, bude to pro vás násilné a za týden jste zpět ve starých kolejích. Nečiňte násilí sami na sobě. Zpomalit: To je, oč tu běží.

5) Kvalitní a pravidelný spánek

Zní to jako banalita, ale nevěřili byste, kolika lidem činí kvalitní spánek potíže. Jste tak vyčerpaní, že paradoxně nemůžete usnout? Nebo jste se zacyklili v myšlenkách a ty vás obtěžují natolik, že nemůžete usnout? Zkuste pár změn: například chodit spát v přibližně stejnou hodinu do vyvětrané místnosti.

"Pokud se cítíte velmi unaveni, máte pocit, že vaši hlavu nikdo nezastaví vyzkoušejte Jóga Nidru - jógový spánek. Krok po kroku objevte intenzivní relaxaci těla, ducha i mysli," doporučuje Zuzana Klingerová.

6) Jezte kvalitní stravu a hlavně v klidu

Light Cola a bageta za chůze? Tahle kombinace vám duševní ani fyzické zdraví nepřinese. Nemáte nikde poblíž práce restauraci s polední nabídkou? Připravujte si zdravé svačiny, nebo si vařte doma a jídlo si noste s sebou. Kromě toho, že výrazně ušetříte peníze a kalorie, ušetříte i fyzickou a z ní pramenící psychickou nepohodu. Inspirujte se recepty známých kuchařů nebo foodblogerů, kterých najdete v knihách (můžete si je půjčit v knihovnách) nebo na internetu nepřeberné množství.

reklama
reklama
reklama