reklama
 

6 nečekaných důvodů nepravidelné menstruace

Menstruaci může ovlivňovat velká spousta věcí. Od zdravotních obtíží přes vysazení antikoncepce až po stres a přílišné množství zkonzumovaného cukru. Přečtěte si, proč může být zrovna vaše menstruace nepravidelná.

Foto: iStock

Některé ženy mají menstruaci jako hodinky. Vědí přesně, kdy přijde, na jak dlouho a jak se v jejím průběhu či před ní budou cítit. Pro jiné je menstruace skoro jako mytická příšera, která se objeví, kdy se jí zachce, a na pár dní obrátí všechno vzhůru nohama. 

Důvodem, proč je vaše menstruace nepravidelná, můžou být zdravotní faktory, které mohou hrát velkou roli, nebo nedávné vysazení antikoncepce. To ale není vše, mnohdy se jedná i o věci, které si třeba vůbec neuvědomujeme. Přečtěte si, co všechno může vaši periodu ovlivňovat. Někdy stačí relativně málo a vše se může upravit jednoduše.

1) Stres

Tělo pod vlivem stresu produkuje kortizol aneb stresový hormon. To je pro organismus dost zatěžující, a tak budete mít nejspíš větší hlad, a navíc možná i rozhozený hormonální balanc, což může mít za následek nepravidelný cyklus. Pokud jste proto i pod mírným, ale neustálým stresem, mějte se na pozoru. Ideální způsob, jak stres zvládat, je zařadit do svého života meditaci a dýchací techniky. Jednoduché hluboké dechy po dobu pár minut dvakrát denně dokážou udělat s vaším tělem a myslí zázraky. 

2) Cukr

Slyšeli jsme už milionkrát, že cukr je náš nepřítel. Nesouvisí to ale jen se štíhlou linií, cukr má nepříznivý vliv i na naše hormony. Hormonální balanc je naprosto nezbytný pro pravidelný menstruační cyklus, a co jíme, má na něj obří vliv. Každý jsme samozřejmě jiný, ale ve většině případů můžeme říct, že by nám všem prospělo vysadit, nebo alespoň omezit cukr. Ten je totiž v dnešní době ve všem, i tam, kde bychom to nečekali.

Přemíra cukru vede k přemíře inzulinu, což stimuluje vaječníky, které tak produkují více testosteronu. To poté narušuje menstruační cyklus. Zkuste se vyhnout bílým a sladkým potravinám. 

3) Plasty a pesticidy

Všichni víme, že mít plasty všude kolem pro nás není zrovna zdravé. Ale věděli jste, že plasty můžou ovlivnit i vaši menstruaci? Taky se začíná objevovat stále více studií, které dokazují, že pesticidy a jiné chemikálie mají vliv na náš endokrinní systém a zasahují do regulace hormonálního systému. 

Plasty buďto uměle zvyšují hladiny hormonů v těle, nebo blokují jejich správnému rozkladu, což ve výsledku může znamenat nepravidelný cyklus. Samozřejmě je docela složité obejít se úplně bez plastů, ale můžete udělat malé změny, které můžou mít velký vliv. Začněte tím, že se zbavíte plastových lahví a obalů. Zkuste se taky zaměřit na bio potraviny, které v sobě nemají pesticidy.

4) Trávení

To, jak trávíte a vylučujete potravu, je nesmírně důležité pro hormonální rovnováhu. Pokud trpíte zácpou, nevylučujete správně hormony z těla, což ve výsledku může znamenat, že se estrogen vrací zpátky přes krevní oběh do těla. To může být důvodem nepravidelného menstruačního cyklu. 

5) Cestování

Na téma cestování se názory liší, ale taky už jste několikrát zažily, že pokud máte menstruaci dostat těsně před dovolenou, tak se jí nikdy nedočkáte a zpozdí se? Je to tak trochu fenomén, o kterém se žertuje a který se stává mnohým z nás. Cestování obecně dokáže být stresující záležitost, a tak je možná na vině právě mírný stres.

6) Měsíc

Roky se věřilo, že menstruace se dokáže synchronizovat s fázemi Měsíce, ale nedávná roční studie naopak odhalila, že žádná taková korelace neexistuje. Kdo ví, tohle je možná individuální záležitost. 

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama