reklama

10 rad, jak nastartovat zdravé hubnutí

Diety, hubnutí, nic, co bychom všechny neřešily tisíckrát, nebo možná milionkrát. Je ale možné opravdu zhubnout trvale? Je, ale jde to pomalu a musí se dobře plánovat.

Foto: iStock

Vždycky jsem byla hubené dítě, i kostnatý puberťák. Jídlo mi nic neříkalo, spíš mě otravovalo. Bohužel, to se změnilo po dvacítce, najednou jsem dobře věděla, co to jsou kila navíc, která řešila většina kamarádek. Byl čas začít s dietou.

Jenže, coby nezkušený dietář jsem se plácala z rohu do rohu. "Nejíst? To ne. Budu jíst jen jablka, ale třeba kilo denně, pak zase jen zeleninu, ta přece nemá kalorie. Ne, ne, tak teda rýži, díky tomu zhubla Madla…" Dokážete si představit, že ani jeden způsob nebyl ten pravý. Trvalo mi dlouhá léta, než jsem na ten pravý přišla, a to díky studiu ájurvédy a několika kurzům poradenství pro výživu. A upřímně vám řeknu, když se od svého směru odchýlím, což jsem úspěšně dělala poslední rok, kila jdou nahoru a musím začít od začátku.

Rada číslo 1 - Vyberte si jeden výživový směr

Nejhorší je - a vidím to názorně u sebe i klientů -, když člověk zkouší pět věcí najednou. Kamarádce zabrala krabičková dieta, druhá jí jen jedno jídlo denně a třetí vynechává z jídelníčku ovoce. Tak splácám všechno dohromady, to zabrat musí. Bohužel, je to přesně naopak. Doporučuji proto "probrouzdat internet" a prozkoumat, co se nabízí. Nemyslím diety, spíš životní styl, který se k vám hodí a dokázaly byste ho do života implantovat trvale (alespoň částečně). Až budete mít vybráno, kupte si chytrou knihu, která problematiku daného výživového směru rozebírá do nejmenších podrobností, nebo zajděte za odborníkem, který vše vysvětlí a zodpoví otázky.

Rada číslo 2 - Ruce pryč od diet

Krátkodobé diety jsou k ničemu. Určitě se najde mnoho lidí, kteří nesouhlasí, ale já jsem o tom přesvědčená. Nemůžete si přece myslet, že na dva tři měsíce něco omezíte, zázračně zhubnete a kila se nevrátí? Tak to opravdu nefunguje. Nějaká vhodně vybraná dieta možná může nastartovat proces hubnutí, ale pak na ni musíte navázat úpravou jídelníčku. Jinak se váha vrátí na start a ještě možná přibyde nějakých pár kilčo navíc.

Rada číslo 3 - Pozor na monotematickou výživu

Tedy, když budete dlouhodobě jíst jen několik potravin - pokud to nebudou cukry a pšenice -, určitě zhubnete. Pokud nejste zavilí dietáři. Ovšem ani tenhle efekt nevydrží navěky. Dám příklad, můj dobrý kamarád, masožrout, začal jíst jen maso a tepelně upravenou zeleninu. Odmítal cokoli jiného, včetně ovoce, luštěnin apod. Do půl roku měl dole dvacet kilo a nevěřil mi, když jsem říkala, že se mu váha začne plíživě vracet nahoru zhruba do roka. Stalo se. Tělo musí dostávat pestrou stravu, někdo má to štěstí, že sní, co chce, a nepřibere, někdo ne, ale i pro ty, kteří s váhou bojují, nesmí existovat jen "dietářské" menu.

Rada číslo 4 - Sledujte hodinky a hlad

Myslím, že málokdo je zvyklý jíst jen tehdy, když má hlad. V časopise přece psali, že je zdravé se cpát každé dvě hodiny! Nic proti, ale všechno není pro každého. Někdo se potřebuje najíst častěji, protože má skutečný hlad, ale pro jiného stačí dvě nebo tři jídla denně. Zvlášť ti, kteří mají hodně pomalé spalování, opravdu nemusí jíst každou chvíli, tělo totiž nestíhá potravu zpracovat a kila letí nahoru. Také je dobré hlídat si čas, často máme tendenci odbýt oběd a narvat se večer. Jenže ono by to mělo být přesně naopak. Proto radím, snažte se najíst do šesti, maximálně sedmi hodin večer. Pak už jen pijte, nebo si v nejhorším dejte polévku.

Rada číslo 5 - Sport je pro kondici, ne na hubnutí

Sport je důležitý a nemyslím si, že by bez pohybu šlo udržet postavu a hlavně kondici. Jde mi jen o to, že pokud chcete hubnout jen tím, že si dvakrát týdně zaběháte, to nepůjde. Bude to skvělé pro vaše tělo, zpevníte se, nabudíte psychiku, ale stejně si budete muset hlídat stravu. Proto si myslím, že je při výběru sportu dobré vybrat ten, který máte opravdu rády, abyste u něj vydržely, nejlépe navěky, a také je dobré sport kombinovat s pravidelnou chůzí. Třeba každý den z práce, o víkendu někde v parku.

Rada číslo 6 - Hoďte se do pohody

Pokud vám tenhle článek přijde smysluplný, je asi jasné, že hubnutí nějaké ty měsíce, roky, zabere. Proto je důležité nebýt ve stresu, každý den ráno neskákat na váhu a nehroutit se, když kila nejdou dolů. Proces je dlouhý, u někoho se hubnutí nastartuje až po dvou třech měsících… Je tedy důležité být celou dobu co nejvíc v pohodě, myslím psychické. Smiřte se se svým tělem, aspoň na chvíli vezměte kila navíc na milost. Pomůže vám v tom třeba popovídání s dalšími lidmi, kteří hubnou, nebo meditace, nebo pobyt v přírodě. Každý má svou cestu, ale je důležité ji začít hledat.

Rada číslo 8 - Proboha, jezte!

Když nebudete celý život jíst, popř. sníte dva kousky ovoce, trochu salátu apod. asi hubené budete. Taky ovšem budete vypadat ve čtyřiceti na padesát a o nějaké mentální pohodě a vyrovnanosti si můžete nechat zdát. Najděte to, co vám dělá dobře, co vaše tělo potřebuje, a jezte - zdravě, umírněně a tak, abyste byly štíhlé, jde to.

Rada číslo 9 - Žijte v souladu s roční dobou

Žili tak naši předkové a věděli proč. My jsme od přírody většinou odříznutí, a tak velké změny nevnímáme, a to je škoda. Změny ročních dob totiž souvisí i se stravováním. V zimě tělo potřebuje prohřát, dodat více tuku, aby přežilo chladné období, naše trávení také funguje nejlépe. Je dobré jíst maso, pokud ho máte rády, a také kořenovou zeleninu a nejíst ochlazující saláty. Na jaře je zase důležitý detox, pročistit tělo po zimě, ne nadarmo naši předkové drželi maso-půst. Přejděte na zelenou stravu, ale tepelně upravenou, která trávením hezky projde, omezte maso, nebo ho vynechte úplně. V létě trávení moc nefunguje, je dobré ho nezatěžovat těžkými potravinami, na podzim už trochu "zateplujte", můžete přidat na tucích, třeba oříšcích atd.

A rada poslední, desátá, zní - Plánujte

Chcete se do toho pustit, zhubnout jednou provždy a váhu si udržet? Pořiďte si krásný sešit, do kterého si nejdřív, aspoň týden, pište, co jste schopná ve stravě a pohybu udělat a co naopak ne. Jaké směry výživy vám jsou blízké a který pohyb by vás bavil. Pište si, experimentujte a zkoušejte. Pak si jeden večer sedněte, třeba s kamarádkou, a všechno vyhodnoťte. A jděte do toho…

reklama
reklama
reklama