reklama

Čaj Matcha: Proč je najednou tak trendy a co všechno dokáže

Matcha je zelený japonský čaj, který každým dnem roste na popularitě. Proč tomu tak je?

Foto: iStock

Až příště uvidíte někoho, jak si místo klasického latté odnáší z kavárny jasně zelený našlehaný nápoj, budete už vědět, o co se jedná. Není to totiž nová verze macchiata, jedná se o matchu, japonský zelený čaj s mnoha zdravotními benefity.

Co to ta matcha vůbec je?

Matcha je zelený japonský čaj, ale od toho tradičního se dost liší, jak pěstováním, tak způsobem přípravy. Čajové lístky jsou několik desítek dnů před sklizní chráněny před přímým slunečním svitem a tak obsahují o mnoho více chlorofylu, než klasický zelený čaj. Lístky jsou poté rozemlety na prášek, který se pomalu vmíchává do horké vody a vytvoří se tak matcha čaj. Matchu v čajových sáčcích nehledejte.

Zdravotní benefity

Všichni víme, že zelený čaj je pro naše tělo prospěšný. A matcha je ještě o level výš. K tomu, abyste dosáhli stejného obsahu živin a antioxidantů, které obsahuje šálek čaje matcha, byste totiž museli vypít zeleného čaje 10 šálků. To jen tak pro srovnání. Jelikož se matcha pěstuje na tmavém místě, má vysoký obsah chlorofylu, který je odborníky doporučován na projasnění a vyčištění pleti (chlorofyl se vyskytuje taky v chlorelle, spirulině, nebo mladém ječmenu). Krom něj obsahuje aminokyselinu L-theanine, která účinně působí proti stresu a napětí. Matcha je navíc plná antioxidantů, které tělo chrání před volnými radikály a zpomalují stárnutí. Působí jako prevence před kardiovaskulárními onemocněními a rakovinou.

Náhražka kávy

Matcha se v dnešní době nejčastěji pije místo kávy.Hlavní výhoda matchy oproti kávy je ta, že se kofein obsažený v tomto zeleném nápoji uvolňuje pomaleji, než ten kávový, a tak vás nečeká už tradiční odpolední pokles energie. 

Její chuť se ale od kávy dost liší, má jemně zemitou chuť. Neznamená to ale, že by nebyla dobrá. Je třeba ji vyzkoušet každý sám za sebe, neplatí, že pokud nemáte rádi zelené čaje, nebudete mít rádi matchu. Pro jistotu i zmíním, že s matchou je to většinou buď a nebo - buď si ji zamilujete, nebo ji už nikdy víc nepozřete. 

Jak ji připravit

Matcha se tradičně připravuje s vodou a vytvoří tak matcha čaj, v poslední době se ale začaly objevovat různé verze matcha latté, které jsem si osobně zamilovala o dost více než samotný čaj. Takové matcha latté vytvoříte úplně jednoduše: Rozmícháte jednu čajovou lžičku prášku matcha s horkou vodou, dokud se nevytvoří pasta a tu poté smícháte s našlehaným mlékem. Na doslazení můžete přidat trochu medu nebo javorového sirupu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama