reklama

Zimní slunovrat

Možná nevíte, že svátek zimního slunovratu Yule, byl vlastně pohanským předchůdcem dnešních křesťanských Vánoc. Slavili jej nejenom staří Římané či Egypťané, ale také Druidové nebo Slované.

Foto: Reuters

Z astrologického hlediska se jedná o den, kdy nám tma vládne nejdelší dobu v roce. V mnoha kulturách zimní slunovrat oslavovali také jako počátek nového roku, protože po něm se k nám opět začíná vracet světlo, noci postupně ubývá, dny se prodlužují.

Tradiční zvyky

Příprava na jeho oslavy začínala již 5. prosince, a to dokonalým úklidem domácností, kdy bylo vymeteno vše staré a nepotřebné. Všichni si slavnostně vyzdobili svůj dům, nejčastěji jabloňovými větvičkami a jmelím. Ke stropu se zavěsil věnec ze zeleného chvojí, který se skládal ze dvou kruhů symbolizujících mužskou a ženskou energii, tedy jin a jang. Jako ozdoby se používaly červené a zelené mašle a jablky či ořechy. V některých částech Evropy bývalo zvykem zdobit živé zelené stromy, na které se věšely zvonečky, jídlo a dárky a na špici také pentagram. V tento sváteční čas se hojně používala kadidla, nejlépe s purpurou nebo s levandulí.

Magická moc ohně

Protože naši předkové věřili, že oheň přivolává zpátky sluneční svit, hořely o slunovratu všude velké hranice. Také doma se pálila speciální polena z dubu a sosny, která měla znovu zapálit umírající slunce a přivést ho v celé kráse zpátky na oblohu. Část polena byla uschována a měla fungovat jako ochrana domova, popel sloužil jako amulet proti bleskům a ohni. V tento čas se s oblibou věštilo, protože se věřilo, že v období slunovratu obzvláště působí magické síly.

Slavnostní menu

Stejně jako my o vánočních svátcích, také pohané holdovali dobrému jídlu a pití. Na rozdíl od nás ale nekonzumovali příliš těžká jídla, základem jejich slavnostního menu byla převážně zelenina a rybí či drůbeží maso. Pekly se koláče s jablky a ořechy, které se pak rozdávaly chudým. Jedly se ořechy, jablka, jedlé kaštany, cukroví, sušené ovoce a perník. K tradičním nápojům patřilo pivo a jablečné víno.

Svátky klidu a radosti

Oslavy slunovratu byly radostné a klidné, po dvanáct nocí platil zákaz jakékoli těžké práce a všichni se věnovali zábavě. Také byl kladen důraz na očistu ducha, lidé se věnovali rozjímání a duchovním úvahám mnohem více než dnes.

reklama
Doporučené recepty
    reklama