reklama

Zub času je největší problém stomatologických ordinací

Zubní kaz a zdravotní komplikace v dutině ústní patří k nejfrekventovanějším nemocem dnešní civilizace. Kde tedy děláme chybu?

Foto: Isifa/Thinkstock

Zubní kaz a zdravotní komplikace v dutině ústní patří k nejfrekventovanějším nemocem dnešní civilizace. Současná stomatologie však nabízí komplexní bezbolestné ošetření a vysoce efektivní pomůcky pro domácí péči. Kde tedy děláme chybu?

Zubní lékařství se ukazuje v posledních letech jako skutečně nevděčné povolání, jehož důležitost zůstává bezdůvodně upozaděna za jinými obory medicíny. Mnohem častěji slýcháme o dlouhodobých sporech ohledně cen za poskytované služby a zákroky než o možnostech a vývoji soudobé stomatologie. V mediálním vyjádření získává zubní lékař často obraz nenasytného ziskuchtivce, který žádá za své výkony nepřiměřeně vysoké částky. Veřejnost si pak klade otázky, proč by z omezeného rozpočtu zdravotních pojišťoven měly jít větší peníze zrovna do zubních ordinací, kde se na rozdíl od jiných zařízení nebojuje o lidský život, nýbrž o zub.

Zubař nebolí, když...

Jenže právě zdravý chrup zajišťuje životně důležité funkce a umožňuje nám přijímat a vychutnat si gurmánské zážitky do posledního sousta. Závisí na něm naše artikulační schopnosti a rovněž sebevědomí, protože jako součást mimiky tvoří celkovou vizáž člověka. Současně však potíže se zuby patří zároveň k nejfrekventovanějším zdravotním komplikacím. Často také proto, že návštěvu u stomatologa odkládáme do chvíle, než začne být bolest tak úmorná, že už nám neumožňuje pokračovat v běžných aktivitách. Značná část populace dokonce trpí dentální fobií, jelikož se v minulosti setkali s náročným invazivním zákrokem a automaticky si začali spojovat zubařské křeslo s bolestí.

Celosvětovým trendem ve zdravotnictví je "bezbolestnost" a stomatologie není výjimkou. Na trhu existuje už celá řada technologií a laserů určených právě pro větší komfort pacienta, jenže jejich uplatnění v ČR brání značná pořizovací cena. Kvalitní lékařská péče jde ruku v ruce s kvalitou přístrojů pro diagnostiku a následné ošetření, kde rovněž záleží na materiálu speciálních pomůcek.

Speciální péče u speciality

Na našem území existuje několik pracovišť s laserovým vybavením pro neinvazivní chirurgické zákroky malého rozměru. Nicméně pro mnohé pacienty je děsivý už pouhý zvuk vrtačky a často také důvod k úprku z čekárny před preventivní prohlídkou. V některých státech se postupně začíná pro léčbu malých a středně velkých kazů využívat ozonoterapie, u které však chybí ekonomické zhodnocení přínosu.

Vývoj standardů a postupů v zubním lékařství nehlásí pokroky jen v oblasti terciární prevence, kde se řeší již vzniklé zdravotní komplikace. Stomatologie je dnes multidisciplinární obor a poskytuje pacientům možnost komplexní péče. Četnost a závažnost onemocnění chrupu vedla k rozvoji specializací, jako jsou ortodoncie, parodontologie nebo faciální chirurgie.

Od zubu až k srdci

Paradoxně až o mnoho let později se začala věnovat větší pozornost primární a sekundární prevenci. Dentální hygiena má dnes v zubním lékařství své nezastupitelné místo. Bezbolestné ošetření zahrnuje nejen odstranění zbylého zubního plaku v mezizubních prostorech, ale i důkladné vyšetření veškerých sliznic, dásní a jazyka. Zkoumá se vitalita jednotlivých zubů, jejich postavení, stav závěsného aparátu a v neposlední řadě pigment.

Dále se odborník věnuje dásním, sleduje sekreci slin i velikost, tvar či povlak jazyka. V našich ústech se nachází více než tisíc různých mikroorganismů závislých na vnitřních i vnějších faktorech. Dojde-li k určité změně, ať už s přísunem vnějších látek, nebo z jiného důvodu, začne se snižovat nebo naopak zvyšovat vliv jednotlivých druhů, čímž vzniká riziko vzniku onemocnění. Tím nejobávanější bývá chronické zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů (paradentóza), které může mít fatální dopad na celkové zdraví a dokonce přispět k infarktu.

Zub za zub nebo zub za srdce?

Vliv orálního zdraví na systémová onemocnění je diskutovaným tématem. Odborníci poukazují zvlášť na negativní vliv zanícených dásní u pacientů se závažným onemocněním jako je diabetes, vrozené srdeční vady či stavy před nebo po operaci srdečních chlopní. "Cirkulace patogenů v krevním oběhu může mít dokonce fatální následky u těhotných žen, kde může vyvolat předčasný porod spojený s nízkou porodní váhou dítěte, s čímž souvisí řada dalších rizik pro samotný vývoj," varuje dentální hygienistka Jana Křepelková.

Význam péče o dutinu ústní a pravidelný lékařský dohled nespočívá pouze v prevenci zubního kazu. Neošetřený chrup je jednou z možných příčin vzniku nádoru, na který vás mohou právě kvalifikovaní odborníci včas upozornit. Dokážou identifikovat neobvyklé změny v ústech, signalizující oslabení vnitřních orgánů nebo počínající chorobu. Může se jednat o řadu metabolických onemocnění, jejichž sekundární projev je viditelný především na povrchu jazyka. "Ordinace zubního lékaře, případně dentální hygienistky, může být často prvním místem, kde na karcinom u pacienta lze přijít," dodává Jana Křepelková.

Klasické, sonické nebo Bluetooth kartáčky?

Každopádně pravidlem zůstává, že nejvíc pro své zdraví můžeme udělat my sami systematickou péčí. Pro důkladné odstranění zubního plaku neboli biofilmu, který stojí za nejfrekventovanějšími nemocemi ústní dutiny, se doporučuje vedle klasického zubního kartáčku také kartáček sonický. Prostý vibrační vertikální pohyb účinně narušuje zubní povlak a rozkmitaná vlákna se dostanou částečně i do mezizubního prostoru. Jejich hlavní výhodou je snadné použití, čímž se vylučují běžné chyby v technice čištění. Specialisté na dentální hygienu však zdůrazňují, že i tady je potřeba pečlivě následovat pokyny, jak se sonickým kartáčkem zacházet, aby byl skutečně efektivní.

Na zahraničním trhu se pomalu začaly prodávat Bluetooth kartáčky, u nichž si můžete v mobilu zkontrolovat data s přehledem statistik čištění zubů. Ačkoliv se takové vymoženosti mohou jevit jako nepotřebný výmysl moderní doby, mají prokazatelný úspěch u dětí. Aplikace podporuje až pět kartáčků a soutěžní duch malých uživatelů je vede k důkladnější péči. Kartáček s 3D pohyblivými senzory propojený s obrazovkou iPadu umožňuje zase sledovat pohyb při čištění na displeji. Hra funguje na podobném principu jako tamagoči s tím rozdílem, že se děti nestarají o zvíře, ale o vlastní chrup. Když začnou čištění šidit, tmavnou i virtuální zoubky a prostřednictvím instruktážního videa nabádají ke správné technice.

Orální zdraví má zásadní vliv na kvalitu našeho života a fyzickou kondici, nicméně dnešní konzumní společnosti považuje zdraví za samozřejmost a jeho hodnotu si začínáme uvědomovat až ve chvíli, kdy je v ohrožení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak naučit děti, aby si čistily zuby správně

Jak zachránit zuby před kazem a parodontózou?

Čistit zuby dvakrát denně nestačí. Co dalšího je třeba?

reklama
reklama
reklama